Reintje komt er aan! Vossen HET Steeds vaker horen we op Goeree-Overflakkee en de omliggende eilanden berichten over vos sen. Meldingen van keutels, zichtwaarnemingen, verkeersslachtoffers of afgeschoten exempla ren. "Hoe staat het er nu hier voor met de vos?" De vos (Vulpes vulpes) heeft ongeveer de grootte van een middelgrote hond (lichaam tot 75cm, staart tot 45cm). Het is voornamelijk een schemer/nachtdier dat er een territorium op na houdt. Binnen dit territo rium leven de mannetjes (rekels) solitair. De vrouwtjes (moeren) leven in familiegroepen tot de jongen op eigen benen kunnen staan. De territoriumgrootte varieert in Nederland van 40 tot 100 hectare (van Diepenbeek et al, 2010 en Mulder, 2000). Die grootte is afhankelijk van de beschikbaarheid van voedsel. In steden vinden we de kleinste territoria en in grote open zeekleigebieden de grootste. Dekking en rust spelen een belangrijke rol bij de keuze van een territorium waarbinnen veelal een mannetje en een vrouwtje leven en de aanvulling bestaat uit jongen en zwervers. De territoria blijven jarenlang door dezelfde dieren bezet en ze maken slechts inci denteel uitstapjes van hooguit enkele uren erbuiten. De grenzen verschuiven in de loop der jaren. De centrale plek in het territorium is het hol waar van februari tot juli de jongen worden grootgebracht. Buiten deze periode is het hol minder belangrijk en slapen ze op beschutte plekken. Zogenaamde moerasvossen hebben geen holen en werpen hun jongen op beschutte plekken in ruigte of riet. Vossen leven van alles wat eenvoudig beschikbaar is als voedsel hetgeen varieert van ganzen tot weidevogels, van hazen tot muizen en verder bestaat uit bessen, fruit, eieren, kadavers, afval, wormen en insecten. Vossen in Nederland worden gemiddeld niet oud. Door bestrijding en het verkeer is de gemiddelde leeftijd slechts twee jaar. In rustige, niet bejaagde gebie den worden vossen 3 tot maximaal 7 jaar oud. Voorkomen op Goeree-Overflakkee Met uitzondering van de Waddeneilanden en een paar eilanden in de Delta komt de vos in Nederland algemeen voor. Op Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland en in de Hoekse Waard zijn vooralsnog geen vaste territoria van vossen aanwezig. Op Goeree-Overflakkee worden jaarlijks verkeersslachtoffers of sporen van vossen ge vonden in de kilometerhokken rondom de zogenaamde aanzetten van het eiland. Het is geen toeval dat juist hier (sporen van) vossen aangetroffen worden. De delta werken vormen de enige mogelijkheid om het eiland te bereiken. In hun eerste levensjaar gaan jonge vossen in het najaar op zoek naar een nieuw territorium dat zich meestal op 3 a 6 kilometer vanaf de geboorteplek bevindt. In hun derde levensjaar hebben de meeste vossen een territo rium. De waargenomen vossen op Goeree-Overflakkee betreffen naar alle waarschijnlijkheid voornamelijk onvolwassen mannelijke dieren op zoek naar een nieuw territorium. Mannelijke dieren zwerven over grotere afstanden en bovendien zijn mannelijke dieren talrijker. De zwervende exemplaren die heelhuids het eiland bereiken via de bruggen en dammen leggen veel kilo meters af in hun nieuwe territorium. Eerstejaars vossen hebben de neiging om zo nu en dan hun geboortegrond te bezoeken (Mulder, 2000). De sterfte onder jonge vos sen is rond de 80%. Onervarenheid zorgt ervoor dat ze makkelijk ten prooi vallen aan het verkeer, jagers, los lopende honden of de hongerdood sterven. De meeste verkeersslachtoffers vallen op de N57 en N58 die ze in hun nieuwe leefgebied tijdens hun zwerftochten gere geld passeren. Jonge, onervaren vossen hebben in de winter grote moeite met het vinden van voedsel in een nieuwe omgeving, maar toch lijkt de hongerdood in eer ste instantie een minder ernstige factor. Kolonisatie van Goeree-Overflakkee lijkt slechts een kwestie van tijd. Foto: Esther Linnartz Am Ir o-*** 5,jö» o Waarnemingen van de vos (2000-2013) op Goeree- Overflakkee (Bron: waarneming.nl) 26 Niwvw Walrrwttj Rotterdam Mb "/v B«k Plêswifcipatk Rockan|« Spijkenisse /xdknd Q 0"d-8»^land (V, o Middel harms G/evWirweflmeer Keness* Burgh -Haamstede Bruint aw Q RZienkzee Nieuwtrtafc Dosterschelde Numanadorp P ra( miwnj t-4* Willemstad Diep

Sterna | 2013 | | pagina 26