H 1 f Jf Door Dirk van Straalen V 0' 3 - EMss %&Ëhë:> Toekomst Is de vos over tien jaar een algemene verschijning op Goeree-Overflakkee? Daarvoor is de vestiging van een paartje met een territorium nodig, waarvan de jongen zich eenvoudiger zullen kunnen vestigen in naburige geschikte gebieden. De kans op overleven blijft echter klein. De aanwas van vossen van buitenaf is klein en de gevaren zijn groot. Niet iedereen is blij met de eventuele komst van de vos: vossen staan bekend om het doden van weidevogels, grondbroeders en pluimvee. In de duinen verdwenen op veel plekken de kolonies met (grote) meeuwen. Goeree- Overflakkee lijkt een gedekte tafel met zijn vele hon derden broedende ganzen. Voorlopig lijken de Hoekse Waard, Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee nog een bijna onneembare vesting voor de vos. Maar, moor denaar of schakel in het ecosysteem, de vos is en blijft een prachtige verschijning. Vossen melden Door de aanwezigheid van vossen en/of sporen van vos sen te melden via waarneming.nl of via zoogdieratlas.nl kan een beter beeld ontstaan over de verspreiding van vossen in de Delta. Maak altijd foto's van de waarneming en plaats dan een muntstuk, pen of een liniaal bij het spoor. In 2010 zond de NCRV de spraakmakende documentaire over vossen uit, genaamd Rotvos. De documentaire toont hoe inge wikkeld natuurbeheer in Nederland kan zijn. Zie ook httD://tvblik.nl/dokument/rotvos. Geraadpleegde bronnen: Brown, R.W., M.J. Lawrence J. Pope, 1989. Diersporen- gids. Sporen en kentekens van zoogdieren en vogels. Thieme. ISBN 9789052100241. Diepenbeek, A. van, P. Twisk J.P. Bekker, 2010. Veld- gids Europese Zoogdieren. ISBN 9050112609. KNNV, Nederland. Mulder, J.L., 2000. De vos in Meijendel en Berkheide. Rapport Duinwaterbedrijf Zuid-Holland. Bureau Mulder natuurlijk, ecologisch onderzoek en adviesbureau. De Bilt. www.vulpesvulpes.nl.www.waarneming.nl. www.goeree. waarneming.nl. www.delta.waarneming.nl. www.zoogdieratlas.nl.www.zoogdiervereniging.nl Pf :<S I i I Vifii 27

Sterna | 2013 | | pagina 27