Krammer-Volkerak geen algensoep! Krammer- Volkerak Uitzicht op het Krammer-Volkerak vanaf de Krammersluizen Sinds een aantal jaren is er sprake van een omslag naar een betere waterkwaliteit in het Kram mer-Volkerak. Heel langzaam begint dit feit ook door te dringen tot politici en ambtenaren, die het tot voor kort nog deden voorkomen dat het daar maar een soepzootje was waar alleen door rigoureuze maatregelen een eind aan kon worden gemaakt. Ontwikkeling sinds de afsluiting Om na aanleg van de Stormvloedkering voldoende getij- verschil in de Oosterschelde te houden werd het bekken aan de 'achterkant' in 1987 verkleind middels Philips- dam en Oesterdam. De afgedamde wateren kregen een vast peil en werden zoet. Om de kwaliteit van het zoete water goed te houden werd er zwaar ingezet op biologisch beheer met aanleg van eilandjes (vergroting oeverlengte) en wegvangen van bodemwoelende vis als brasem. Ganzen vraten echter de gewenste oeverplanten weg en de Brabantse riviertjes Dintel en Vliet voerden heel veel voedingsstoffen aan. Het aanvankelijk buiten gewoon heldere meer met een grote oppervlakte aan on dergedoken waterplanten werd door toename van algen troebel. Met name het massale voorkomen van blauwalg in zomer en herfst was slecht voor de kwaliteit van het water en de daarin voorkomende organismen inclusief de recreant. Het dieptepunt werd in 2001 bereikt met sterfte onder eenden als wintertaling en bergeend, vogels die hun voedsel van ondiepe bodems schrapen. Ondergedoken waterplanten waren vrijwel verdwenen en het visbe stand werd gedomineerd door grote vissen als karper en brasem. Met het verdwijnen van de waterplanten en de kleine visjes nam het aantal vogels af. Gebruik van het water voor de landbouw was lang niet altijd mogelijk en zwemmen werd ontraden. Maatregelen De roep om iets aan deze situatie te doen klonk dan ook steeds luider. Een onderzoek naar mogelijke oplossin gen kwam tot de volgende resultaten: bij niets doen zou de situatie alleen maar verslechteren en voor doorspoe len met rivierwater werd de hoeveelheid beschikbaar water onvoldoende geacht. v -■ J i' *j»

Sterna | 2013 | | pagina 28