I 1- Hoe stabiel is die gunstige situatie? Uiteraard is ook deze voedselketen zo sterk als de zwakste schakel, maar het geheel lijkt redelijk stressbestendig. Wel is het van belang dat de lozing van voedingsstoffen uit Bra bant verder omlaag wordt gebracht door sanering aan de bron: nog minder uitspoeling van meststoffen op de Brabantse akkers. Toekomst In feite zijn de verziltingsplannen omwille van de water kwaliteit achterhaald. De provincie Zeeland geeft dat nu ook schoorvoetend toe, maar houdt aan de plannen vast vanwege de vermeende economische (visserij) en recrea tieve belangen. Bovendien wil men het verzilten van het Krammer-Volkerak graag koppelen aan de peperdure plannen voor een getij dencentrale in de Grevelingen. Veiligheid en waterkwaliteit, dat mag immers wat kos ten! Om een acceptabele waterkwaliteit bij inlaat van zout water te krijgen, zal er flink wat uitgewisseld moeten worden anders kan de stank van rottende zeesla wel eens het volgende probleem worden. Of er voor de vogels nog ruimte over blijft valt te betwijfelen wan neer de toezeggingen aan de visserij en de recreatie ten uitvoer worden gebracht. Veel ruimte daarvoor is er trouwens niet, want buiten de gebieden met ondiep water is het Krammer-Volkerak vooral een scheepvaart route. Tel daarbij op de vergevorderde plannen voor een megawindmolenpark op de Philipsdam/Grevelingendam en het Krammersluizencomplex en er blijft aan na- tuur- en landschappelijke waarden maar weinig over. Nu kun je er genieten van winterse grote zaagbekken, van duizenden zwaluwen in het voorjaar, van sociaal vissen van aalscholvers en futen, van water dat zwart ziet van de vogels en wellicht binnenkort ook van broedende zeearenden. t_ s t- Het barst van de vogels in het Krammer-Volkerak

Sterna | 2013 | | pagina 30