Mededelingen Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Van het Bestuur van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Openstaande contributie van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland DUINVERZWARING NOORDERSTRAND LANGS EN IN ZOUTEN EN ZOETEN HAARD Door John Beijersbergen Op 25 juli had de zitting plaats bij de Raad van State inzake het conflict tussen het waterschap Zeeuwse Stromen enerzijds en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Stichting Duinbehoud anderzijds over binnen waartse verbreding van de duinen langs de Haard, waarbij het duinstruweel moet worden gekapt en een deel van het orchideeëngrasland onder het zand moet verdwijnen. Het overblijvende deel wordt bedreigd door zandoverstuiving van het metershoge zandlichaam dat wordt aangelegd. Diezelfde dag had de behandeling plaats van het verzoek van de natuurbeschermingsorganisaties voor het treffen van een Voorlopige Voorziening. Het waterschap had namelijk aangekondigd 5 augustus te willen beginnen met het kaal maken van het 5 hectare grote duingebied en het plaggen van de vegetatie die onder het zand zal verdwijnen en als mitigerende maatregel deels zal worden verplant naar de aangrenzende Zoeten Haard. Het verzoek van de Vogelwacht en Duinbehoud was dus van een spoedeisend karakter: als zij te zijner tijd in de bodemprocedure gelijk zouden krijgen dan zou toch het kwaad al geschied zijn en de Haard onomkeerbaar aangetast. De uitspraak van de Raad van State op de Voorlopige Voorziening was op 2 augustus en verhindert het waterschap niet om op 5 augustus met de werkzaamheden te beginnen. De uitspraak in de bodemprocedure kan nog wel even op zich laten wachten. De Raad vindt het procedureel (en inhoudelijk) een ingewikkelde kwestie en moet mogelijk zelfs informatie inwinnen bij Europa voor zij uitspraak kan doen. Voor de natuurbeschermingsinstanties is deze gang van zaken hoogst onbevre digend en teleurstellend want al zouden zij later gelijk krijgen dan nog is de aantasting van de Haard een voldongen feit. Aan deze zaak zitten aspecten die wij anno 2013 niet voor mogelijk houden. Het waterschap was niet te bewegen om zoals eerder naar zeewaartse versterking te kijken en bijvoorbeeld samen met Rijkswaterstaat bij te dragen aan het suppletieprogramma op het strand zoals dat in Holland overal wordt toegepast. En dat terwijl het kustvak de afge lopen jaren aangroei vertoont en alleen maar sterker is geworden. Het is nauwelijks hard te maken dat in 2015 de versterking moet hebben plaatsgevonden omdat anders de veiligheid in het geding zou zijn. Zouden de recreanten concentraties achter de Haard zich de afgelopen 10 jaar wellicht hoogst onveilig moeten hebben voelen? Verder is het verzachten van de schade door plaggen van de Haard te verplaatsen naar een ander deel van het gebied natuurlijk ronduit flauwe kul. Alsof het graszoden betreft!! Met de ecologische kennis van nu kan dit worden beschouwd als een kansloze operatie. Beloofd is uitgebreid te monitoren maar er wordt niet gerept over het treffen van aanvullende maatregelen als het mislukt. Bovendien is er een groot gevaar dat veel zand van de nieuwe zanddijk in de Haard zal stuiven ondanks alle maatregelen die zullen worden getroffen en dat zou het einde betekenen van de botanische waarde van de Haard. Het is treurig te moeten constateren dat gelet op de rol die de echte overheden hebben gespeeld, de provincie Zeeland blijkbaar door het waterschap wordt geregeerd. Het kost Schouwen één van zijn pareltjes en de aanvang van de werkzaamheden zal een zwarte dag betekenen voor iedereen die zich inzet voor het behoud van natuur en landschap. We hebben moeten constateren dat er nog een aantal leden is dat om wat voor reden dan ook de contributie van 2013 of eerdere jaren nog niet heeft voldaan. Daarom vindt u in deze zomereditie van Sterna de acceptgiro voor de openstaande contributie. Wij verzoeken u vriendelijk voor betaling zorg te dragen. 4

Sterna | 2013 | | pagina 4