Natuurmensen Schouwen-Duiveland Natuurmensen is een vaste rubriek in Sterna. In een vraaggesprek ma ken we kennis met mensen die een speciale rol spelen in het behoud van natuur en landschap op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. John Beijersbergen had onlangs een uitgebreid vraaggesprek met Ted Sluijter. Ted is in 1956 geboren in Den Haag en getrouwd met Jacqueline Riemens. Zij hebben twee zonen, Maarten en Martijn. Reden voor dit gesprek is dat Ted al vele jaren als voorlichter en vogelkenner voor de buitenwacht het gezicht is van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Waar komt je passie voor de natuur en de vogels van daan? De eerste vogel die ik bewust heb gezien was een balt sende fuut op de Nieuwkoopse Plassen. Ik mocht als jochie mee met mijn vader en zijn maat als die gingen vissen. In 1964 verhuisde ons gezin naar Schouwen-Dui veland om economische redenen. Op de lagere school was meester Martens mijn eerste inspirator en daarna op de middelbare school was het met name Frans Beekman, de leraar aardrijkskunde, die mij naar de na tuur heeft leren kijken. Je moet je voorstellen dat ik als jongen uit de stad plotseling in die toenmalige buiten wijken van Zierikzee een enorme vrijheid heb ervaren: het was natuurbeleving in de breedte, lekker struinen in de polder, rugstreeppadden zoeken en kleine watersa lamanders vangen in Schuddebeurs. Frans Beekman was ook de grote initiator bij het oprichten van een afdeling van de NJN (Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstu die) met jongens als Jaap van Geffen, Jouke Heringa en Herman Jan Bijl. Wij hadden het nooit over de Jeugd natuur- en vogelwacht - ik heb er ook niet bijgezeten - maar altijd over de NJN. Ik herinner mij uit die tijd een vogelhut in de Zuidhoek Inlagen waar timmeren aan de hut en vogels kijken wer den gecombineerd. Dat was begin jaren 70, Freek Schoonakker was de brugwachter van de Zeelandbrug en penningmeester van de Natuur- en Vogelwacht. Hij kon vanaf zijn hoge positie daar alles overzien. Wij kwamen graag bij hem op de brug. We moesten ook wel eens gebakken vis voor hem halen, die we dan gezellig met z'n allen op de brug oppeuzelden. Freek was bevriend met Hans Eckhardt, politieman en lid van de Natuur- en Vogelwacht, die de Sterna stencilde. Als er verstoring was in de Zuidhoek Inlaag werd Hans gebeld. Hans had een vergunning gere geld bij het Waterschap om er een hutje te plaatsen. Wij hebben die hut opgeknapt en uitgebouwd tot vogelob servatiepunt en echte juttershut. Niet alleen om vogels te kijken gingen we erheen. Het was bijna een tweede huis waar we soms bij nacht en ontij verbleven. Die vo gelhut in de Zuidhoek is daardoor een van mijn dierbare jeugdherinneringen. 6 Eeir ontmoeting met

Sterna | 2013 | | pagina 6