Laatste nacht vrij kamperen op Hellegatsplein met boezem vriend Herman Jan Bijl na fietstocht door Frankrijk, zomer 1977 Boswachter Ted geeft uitleg bij duinherstel op Voorne, mei 2013 Van 1980 tot 2010 was ik het gezicht van de Natuur- en Vogelwacht naar de pers. Ook coördineerde ik tot voor kort de vaste rubriek waar nemingen in de Sterna. Na Thijs Kramer was ik de groene man in de Landinrichtingscommissie Schou- wen-Oost en heb daardoor de natuur ontwikkeling langs de zuidkust van nabij kunnen meemaken. En dan nu tenslotte toch boswachter, hoe kan het zo lopen! Dat kan je wel zeggen. Op mijn 51e kreeg ik de kans om over te stappen naar Natuurmonumenten bij de een heid Deltakust. Ik ben boswachter communicatie en recreatie en dat wil zeggen, dat ik contacten onderhoud met ondernemers, recreatiepro gramma's opzet, natuuractiviteiten organiseer, vrijwilligers aanstuur en de berichtgeving naar pers en media verzorg. Na een praktijkopleiding in de mariene sfeer kan ik nu mijn ken nis over de duinen vergroten. Ik heb het dan ook prima naar mijn zin. Tot slot, hoe kijk jij aan tegen de na tuur van nu? Ik vind dat een rijk land als Neder land verplichtingen heeft ten aanzien van het behoud van de natuur. Het zijn vooral de ontwikkelingen en de mentaliteit in de landbouw die het buitengebied hebben verarmd. Buiten de natuurgebieden is het een leeg cosmetisch landschap gewor den. Agrarisch natuurbeheer blijkt grotendeels een flop en de zoveelste subsidie voor deze sector. Schrijnend genoeg ook nog ten koste van het natuurbudget. Afgelopen decennia is het milieu verbeterd en van een ge zondere leefomgeving profiteert ook de natuur maar dan vooral in de na tuurgebieden. In die natuurgebieden moeten we wel goed doordacht het recreatief gebruik inpassen en niet zomaar alles toestaan. Ik wil graag, passend bij mijn karakter, positief eindigen. Wat betreft mijn eigen werkomgeving, de duinen, is er veel verbeterd: verdroging, verruiging en verbossing worden aangepakt en op Voorne, Goeree en Schouwen is er de afgelopen 25 jaar veel meer kwalita tief goede duinnatuur bijgekomen. Zuid Spanje tijdens een jaarlijkse vogelreis met vrienden, 2012 8

Sterna | 2013 | | pagina 8