Het Grote Gedicht en andere verhalen Boekrecensie Het Grote Gedicht Door Gerard Ouweneel Boekrecensie is een vaste, nieuwe rubriek in Sterna. Hierin zal aandacht worden besteed aan een recent verschenen boek dat betrekking heeft op natuur en landschap van onze werkgebie den of op een of andere manier een relatie heeft met Sterna. Eén van de misvattingen die over vogelaars de ronde doen is dat ze bij hun excursies alleen zijn geïnteresseerd in vogels en dat alle andere zaken hen koud laten, ja dat deze hen zelfs volledig ontgaan. Is het niet zelden andersom en vormen vogels voor menig vogelaar niet een alibi om erop uit te trekken met het doel binnen en buiten de gren zen landstreken, mensen, kunst en cultuur te leren kennen? Jazeker. Johan Everaers (Dirksland 1949, redacteur van Sterna) sloeg tijdens zijn vogeltrips door Nederland, Frankrijk en Noord-Amerika historische en/of literaire zijpaden in, deed onderzoek en liet over de resultaten zijn mijmeringen gaan. Dus komen we van de op zandbanken in de Loire broedende dwergsterns via de Kathedraal van Reims bij de dwergsterns van Zeeland. De titel van de bundel sugge reert weliswaar poëzie, maar deze heeft betrekking op het zich in het Stedelijk Museum in Amsterdam bevindend beeld met deze naam van de IJslandse kunstenaar Sigurdur Gudmundsson waarin drie wilde zwanen zijn verwerkt. Via het Stedelijk gaan we dan naar IJsland en vandaar naar schrijvers woonstreek Schouwen-Duiveland, waar hij 's winters steeds meer wilde zwanen verwelkomt. Het is treffend te ervaren hoezeer schrijver bij zijn observaties steeds natuur, cultuur en kunst als vanzelfsprekend in elkaar laat overgaan. Het zijn dertig fijne verhalen, waarvan er tien eerder in Sterna verschenen. Everaers, J. (2012): Het Grote Gedicht en andere verhalen. 130 pagina's. ISBN 978-90-76982-94-6. Uitgeverij Liverse, Dordrecht. Prijs Euro 15,00. Te verkrijgen via de betere boekhandel of direct via de uitgever www.liverse.nl en andere verhalen Johan Everaers I

Sterna | 2013 | | pagina 9