Mijn roofvogels Door Gerard Ouweneel Boekrecensie is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan een recent verschenen boek dat betrekking heeft op natuur en landschap. Lezers worden uitgenodigd de redactie te atten deren op boeken die (bij voorkeur) handelen over onze werkgebieden en/of geschreven zijn door auteurs die een relatie hebben met Sterna. Rob Bijlsma verstaat de kunst om helder te formuleren wat hem bij zijn onderzoeken drijft en waarmee hij bezig is. Hij weet zijn onderzoeksresultaten begrijpelijk voor een breed publiek uiteen te zetten. Mijn roofvogels is een au tobiografisch boek. Degenen die nieuwsgierig zijn naar de achtergronden en beweegredenen van deze markante en uiterst productieve onderzoeker, komen in het boek aan hun trekken. Vanuit het veld ontplooide Bijlsma zich tot een wetenschapper die vele academisch gevormde biologen qua aanpak, kennis en oeuvre ver achter zich laat. Officiële instanties stellen oorspronkelijke en zelfstandige denkers niet op prijs. In het hoofdstuk 'Ongewenst 1' lezen we hoe Staatsbosbeheer Bijlsma de toegang ontzegde tot de Oostvaardersplassen nadat hij de gevolgde beleids lijn met argumenten afkeurde. Het is de meest intensieve veehouderij ter wereld, zo schrijft hij. Mét de wespendief, Bijlsma's favoriete (roof)vogel, zijn diens kritische kanttekeningen op het huidige natuurbeschermingsbeleid de twee rode draden die door Mijn roofvogels lopen. Kostelijk en pijnlijk is de verklarende woordenlijst van termen uit het natuurbeschermingsjargon anno 2012. Alleen al die lijst maakt het lezen van het boek meer dan waard. Recensent popelt nog een paar treffende verklaringen van termen te geven, maar lees ze zelf. Overigens, er zijn verklaringen bij die menigeen zullen doen slikken. Bijlsma heeft een rijk taalgebruik. Wat te denken van 'kronkelende guirlandes' waarmee hij de over het Afrikaanse continent uitwaaierende trekroutes van Eleonara's valken vergelijkt. Of de 'kor- hoendersoap' die zich afspeelt op de Veluwe. Mijn roofvogels laat zien welke fijne onderzoeksresultaten binnen bereik komen met ambitie, engagement, zelfdiscipline, soepelheid van geest en een efficiënte aanpak. Mijn roofvogels is een aanrader dat sinds verschijnen een aantal herdrukken kreeg. Bijlsma sleepte er het afgelopen voorjaar de Edgar Donc- ker Prijs mee in de wacht. Bijlsma, R. (2012): Mijn Roofvogels. 415 bladzijden. Voorzien van zachte kaft en zwart/wit foto's. ISBN 978-90-450- 2126-3. Uitgeverij Atlas Amsterdam/Antwerpen. Prijs Euro 29,95.

Sterna | 2013 | | pagina 13