kijken met de OD6 Tekst en foto's: Leo Linnartz Links een (3e winter) zilvermeeuw, midden een volwassen Jan-van-gent, rechts een kleine mantelmeeuw Op twee palen zaten slechtvalken. Even verderop lag ook de Hinderplaat vol met zeehonden. Tegelijkertijd begon de vogeltrek goed op gang te komen. Groepen veldleeuweriken, spreeuwen, vinken en graspiepers spoedden zich deels naar het zuiden en deels naar het westen. Ook groepen zwarte zee-eenden vlogen zuid waarts. Een tijd lang hing er een roodborst achter de boot, maar die is uiteindelijk toch doorgevlogen. Een an dere roodborst werd door een mantelmeeuw het water in getrokken. Anderen zagen een veldleeuwerik hetzelf de lot ondergaan. Enkele trekkende sperwers maakten het geheel compleet. Het duurde een tijd voordat we de eerste zeevogels zagen. Eerst waren er toch vooral kokmeeuwen, storm- meeuwen, zilvermeeuwen, en grote en kleine mantel meeuwen die achter de boot hingen. Doordat af en toe wat brood en vis overboord ging, bleven er veel meeu wen achter de boot hangen en waren ze van dichtbij te bewonderen. Nogal wat kleine mantelmeeuwen hadden een erg lichte mantel, zodat het hier waarschijnlijk om Britse kleine mantelmeeuwen ging. Ook hingen er enkele onvolwassen geelpootmeeuwen achter de boot, wat tot een geanimeerde uitwisseling van determinatiekenmerken leidde. Pas nadat we verder op zee waren, verschenen de eerste dwergmeeuwen en later ook drieteenmeeuwen. Tegelijkertijd waren de kokmeeuwen weer verdwenen: te ver van het vasteland. Inmiddels waren ook de eerste Jan-van-genten achter de boot opgedoken. Ook deze waren verzot op de onder maatse vis die overboord ging. Het aantal genten bleef maar stijgen en op een gegeven moment vlogen er bijna 10 achter de boot. Ook grote jagers bleken present. Minimaal twee verschillende exemplaren vlogen afwisse lend langdurig rondom de boot. Geregeld waren er alken te zien en soms ook zeekoeten. Een vale pijlstormvogel en een middelste jager maakten het zeetochtje com pleet. De meest bijzondere waarneming op volle zee was echter de langstrekkende velduil, die een tijdlang rond jes boven de boot vloog. Als afsluiter hadden we op de terugweg nog een kleine jager. Nog niet vermeld was de voortreffelijke catering met koffie, snert, tomatensoep en broodjes. Ronduit genieten, zo'n dagje vogels kijken. 15

Sterna | 2013 | | pagina 15