Jos Hendriks Tekst en foto's: Ed van Wijk Natuurmensen is epn vaste rubriek in Sterna, In een vraaggesprek maken we kennis met mensen die een speciale rol spelen in het behoud van Matuur en land- schap op (ioeree-Overflakkee en Schou- wéh-ljuiveland. Jos Hendriks houdt zich al 35 jaar bezig met de planologische ontwikkelingen op Goeree-Qverflal/tkee. Op vraag wat hem al die tijd dreef, antwoordt Jos "We vonden dat de natuur een stem moest heb In dg tuinkamer piet een zonovergo- ergezicht over de Heerenpolder naar de Tonge praat Ed van Wijk mét de me e-oprichter en oud-voorzitter van NLGO. Hier op Overflakkee kwam ik in contact met Johan Everaers, Johan Dunk en Constant Zegwaard en samen vonden we dat ook lokaal op het eiland dringend wat moest gebeuren om het eigene van het eiland te bewa ren. Vertel eens iets over de begintijd van de vereniging! In augustus 1978 hadden we gesprekken met de 'jonge' vogelwerkgroep op de Kop van Goeree, met onder andere Krijn Tanis, Arie van den Berg en John Beijers- bergen. Zij wilden daar iets vergelijkbaars doen. In no vember van dat jaar was er een openbare vergadering die leidde tot de oprichting van de vereniging, waarbij ik de rol van voorzitter op me nam. We kregen in die tijd steun van de gelijknamige Stich ting voor Natuur en Landschap Goeree-Overflakkee, waarin onder andere Hans Huisman, Thijs Loosjes en Annemarie den Hollander zaten. De Stichting zat een beetje op een andere golflengte, was ook geïnteres seerd in het behoud van cultureel erfgoed zoals dorps gezichten, maar ze zag wel de waarde van een publieke vereniging die naast de stichting opereerde. Ook was er veel hulp van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Dat was duidelijk een vereniging van vogelaars, maar ze stonden onmiddellijk open voor de samenwerking en gaven ons de volle kans om in Sterna te publiceren. Ik denk nog altijd met veel bewondering terug aan de tekeningen van Henk Doornekamp in de Sterna's van toen. Waar hielden jullie je mee bezig? In die begintijd gingen we er best wel hard in, we wil den op alles reageren. De ruilverkaveling van de Stelle was in volle uitvoering, de Landinrichting Flakkee lag op tafel, er werd aan een Streekplan gewerkt, het tra ject van de provinciale weg N57 werd ontworpen dwars door de inlagen op de kop van het eiland, de kwetsbare drassige gebieden tussen de Grevelingendijk en de binnendijk bij Ouddorp. Een tegengeluid was nergens te horen en wij vonden vooral dat de natuur een stem moest hebben. Het schrijven van de bezwaarschriften werd soms nachtwerk. Op een gegeven moment kwa men zowel Johan Everaers als ik, zonder het van elkaar te weten, bij dezelfde huisarts met dezelfde gezond heidsklachten: stress! Daar hebben we van geleerd dat we meer keuzes moesten maken. In regionale kwesties zijn we gaan samenwerken met grotere organisaties, zoals de Zeeuwse Milieufederatie en de Natuur- en Mi lieufederatie Zuid-Holland. In die vroege jaren dienden we bezwaarschriften in, liepen hoorzittingen af bij de Provincie en gingen, als het moest, door naar de Raad van State. Boekten jullie daar ook resultaten? We vonden toch wel vaak een luisterend oor. Maar niet altijd: er waren plannen om de uitbreiding van de haven voor WSV Goeree te realiseren bij de Val. Tegen de aantasting van dat stuk natuur gingen we na bezwaarschriften en hoorzittingen door naar de Raad van State. Chris van Veen, de voormalige Minister van Onderwijs en VNO voorzitter, was toen staatsraad en voorzitter van de hoorzitting. "Zegt u mij eens", vroeg Van Veen, "is er iets in dat gebied, wat doodgaat door de aanleg van de haven en dan nergens anders meer voorkomt?" Dat voorspelde weinig goeds voor de uit spraak. Die hele procedure heeft zo'n 8 jaar geduurd, maar uiteindelijk kwamen de partijen aan de andere kant van de tafel toch ook tot het inzicht dat die uit breiding beter ergens anders kon plaatsvinden. 21 1 Y Mi .ate

Sterna | 2013 | | pagina 21