(Dag)vlinders in 2013 (Dag)vlinders Schouwen-Duiveland Was het enkele jaren geleden de distelvlinder die er voor zorgde dat het overal dartelde van de vlinders, nu waren het de grote aantallen kleine vossen en oranje luzernevlinders die dat zomerse gevoel teweeg brachten. Met name augustus was een mooie maand met spectaculaire aantallen van kleine vos. Vlinderstruiken, guldenroede en hemelsleutel zaten in sommige tui nen ouderwets vol met vlinders. De nationale tuinvlindertelling aan het begin van deze maand pikte net de nieuwe generatie dagpauwoog mee, die daardoor de talrijkste tuinvlinder werd. Het merendeel van deze vlinders ging echter vrijwel meteen op zoek naar een geschikte over winteringsplaats waardoor ze korte tijd later nog maar mondjesmaat werden waargenomen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat 2013 zo goed zou gaan scoren op het lijstje van de betere vlinderjaren. Door het langdurig koude voorjaar bleven de aantallen lange tijd laag en schoof de piek in de vliegtijd enkele weken op. Uit het zuiden kwamen maar weinig atalanta's en distelvlinders naar ons land. In juli kenterde het tij en met het verschijnen van de nieuwe of tweede generatie van de diverse soorten zorgde het droge zomerse weer voor een gunstig vlinderklimaat. Vanwege de relatief warme nazomer/herfst vlogen veel vlinders lang door of verscheen er nog een flinke vol gende generatie. Tot eind oktober werden nog enkele oranje luzernevlinders, bonte zandoogjes, kleine vossen, atalanta's, dagpauwogen en witjes waargenomen. Enkele vlindersoorten scoorden dit jaar dus stukken be ter dan de voorgaande jaren. Behalve bij kleine vos, dag pauwoog en oranje luzernevlinder was dat in beperkte mate ook het geval bij zwartsprietdikkopje, citroenvlin der, landkaartje, argusvlinder, hooibeestje, bont-, bruin en oranje zandoogje. Soorten die het dit jaar minder goed deden waren alle witjes, icarusblauwtje, atalanta, distelvlinder en heivlinder. Luzernevelden vol vlinders Dat luzerne een aantrekkelijk gewas voor vlinders is, blijkt al uit het feit dat een groep vlinders naar deze plant is genoemd. De bloemen produceren veel nectar, wat de aantrekkingskracht op vlinders verklaart. Bo vendien is het voor luzernevlinders ook een belangrijke waardplant. Het gewas zorgt door de diepe beworteling voor een goede bodemstructuur. De oogst (meerdere keren per jaar) levert financieel echter niet veel op, waardoor de teelt beperkt blijft. Bij diverse luzernevelden werden waarnemingen verricht. Zo telde René van Loo op enkele percelen tussen Ouwerkerk en Nieuwerkerk op 20 augus tus, respectievelijk 280 en 220 kleine vossen, terwijl het werkelijke aantal aanwezige vlinders wellicht nog veel hoger lag. Behalve die vele kleine vossen telde René hier onder andere ook 84 oranje luzernevlinders. Het duo Erik Sanders en Tobi Koppejan telde op een luzerneveld bij Burgh-Haamstede op 14 augustus maar liefst 220 oranje luzernevlinders. Voor de opbrengst van het gewas mag luzerne niet te veel in bloei raken omdat de plant tijdens het vormen van bloemen blad begint te verliezen. Icarusblauwtje 24

Sterna | 2013 | | pagina 24