Tekst en foto's: Kees de Kraker Van de heerlijke nectargeur en het gewemel van vlinders boven het perceel valt meestal dan ook niet erg lang te genieten. Bovendien wordt luzerne in droge perioden om oogsttechnische redenen vaak in de avond, nacht of vroe ge ochtend geoogst. Waarschijnlijk verdwijnen hierdoor heel veel vlinders in de hakselmachine, zodat er door vlinderliefhebbers toch met gemengde gevoelens naar die luzernevelden gekeken wordt. Wanneer het maar enigs zins mogelijk is zou er overdag gemaaid moeten worden, zodat vlinders de kans krijgen om weg te vliegen. Anders is het: dag vlinders! Kleine vos De kleine vos is al enkele jaren bezig aan een comeback. Een geleidelijke toename die dit jaar in augustus leidde tot een grote zomergeneratie. Hoewel de soort in deze periode veel in tuinen werd gezien, waren er toch nog tuintjes waar maar weinig kleine vossen te vinden waren. De echte grote aantallen kwamen uit het buitengebied waar de vlinders ook buiten de piekperiodes veel vaker gezien worden. Op de Krammersche Slikken telde André van Dam op 18 augustus 478 exemplaren, terwijl René van Loo twee dagen later op de Slikken van Flakkee-Zuid tot een zelfde aantal kwam (480) en op de Hompelvoet werd het aantal door mij tegen de duizend geschat. Per celen met luzerne werden reeds genoemd als belangrijke trekkers. In de natuurgebieden waren de vlinders vooral te vinden op planten als watermunt, akkerdistel, heel- blaadjes, jacobskruiskruid en knoopkruid. Oranje luzernevlinder De oranje luzernevlinder is een trekvlinder die uit Zuid- Europa noordwaarts trekt. In sommige jaren mag je blij zijn wanneer je er eentje ziet, maar zoveel als er in 2013 onze kant uitkwamen is in lange tijd niet het geval geweest. Rondvliegend zijn het exotische verschijningen met een oranje bovenkant omgeven door een zwarte rand. Verwarrend is wel dat de witgele vorm zonder oranje (f. helice) erg op een gele luzernevlinder lijkt. Waarnemingen van de gele luzernevlinder zijn daardoor niet altijd betrouwbaar. De eerste exemplaren werden door Krijn en Clarie Tanis gemeld op 19 juni (Volgerland, Kwade Hoek). Wellicht dat de soort zich ook bij ons heeft voortgeplant, maar de la tere grote aantallen zijn vooral te danken aan een nieuwe toestroom vanuit het zuiden. Luzernevelden bleken erg in trek, maar in hoeverre deze ook hebben gefungeerd als voortplantingsbiotoop is mij onduidelijk. Veelal zal de periode tussen eiafzetting en oogst te kort zijn om te cyclus te voltooien. Voor de voortplanting zijn gebieden met veel rolklavers in elk geval belangrijk. De Slikken van Flakkee, met name het zuidelijk deel, is altijd goed voor grotere aantallen. Pim Wolf en René van Loo kwamen 13 augustus op 384 oranje luzernevlinders en een week later telde René er hier nog 320. Overal in het buitengebied konden de vlinders maanden lang worden waargenomen zodat iedereen ruim de kans heeft gekregen om deze lastig te fotograferen vlinder nu eens vast te leggen. 25

Sterna | 2013 | | pagina 25