Nachtvlinders Van de overdag vliegende nachtvlinders vielen naast het in 2013 bijzonder algemene gamma-uiltje, vooral grote beervlinder en rood weeskind op. De opvallende rups van het groot avondrood, een van de pijlstaartvlinders, werd door enkele waarnemers gemeld. Kolibrievlinders werden zo nu en dan gezien. Sint Jansvlinders vlogen op veel locaties met rolklavers, maar niet in uitzonderlijk hoge aantallen. Het rood weeskind was opvallend meer aanwezig. Het is geen soort die overdag vliegt op voed selplanten, maar verstoord op hun zitplaats vliegen ze kort rond op zoek naar een veilig plekje. Ook het koevinkje is een schaarse soort, die op Goeree- Overflakkee wat meer verspreid is dan op Schouwen- Duiveland. Grotere aantallen werden gemeld van de bosaanplant bij Scheelhoek (12 ex. op 26/6 Chris de Nooijer) en van de Oudelandse Dijk bij Achthuizen (18 ex. op 28/7 René van Loo). Vroeger veel algemener maar tegenwoordig vrij zeld zaam is de argusvlinder. Waarnemingen van 1 ex. waren er van de Hompelvoet (5/6 Kees de Kraker), Nieuw- Haamstede (18/7 Marlies Jongejan), Dreischor (6/8 Paul Feil), Ooltgensplaat (13/8 Esther Linnartz) en van 8 ex. Krekengebied Ouwerkerk (1/10 René van Loo). Kleine vos Rood weeskind Enkele krenten uit de pap De koninginnepage blijft een schaarse soort die de waarnemer toch even in hoerastemming brengt: leve de koningin(nepage)! In 2013 waren er waarnemingen van 1 ex. bij de spuikom Flaauwers (1/8 Pim Wolf), het Ouwer- kerkse krekengebied (5/8 René van Loo) en Slikken van Flakkee-Noord (8/8 Sander Terlouw). Het landkaartje komt in onze omgeving, in tegenstelling tot grote delen elders in het land, betrekkelijk weinig voor. Het is een bossoort waarvan de rupsen op brand netels leven. De Slikken van Flakkee-Noord en -Midden zijn goede locaties. Ook in de Kop van Schouwen komt het landkaartje verspreid voor, maar het aantal exem plaren per waarneming blijft hier dikwijls beperkt tot 1. Bijzonder waren de 22 ex. die in een recreatiebosje bij Melissant gezien werden op 25 juli door Jaco Costerus. Van de grote vos wordt heel af en toe een zwervend exemplaar gezien. Uit 2013 is er 1 waarneming te Haamstede (9/7 Erik Sanders). De eikenpage valt lastig waar te nemen want de soort vertoeft meestal hoog in de bomen. In 2013 is er alleen een waarneming van 2 ex. Krekengebied Ouwerkerk (2/7 René van Loo). Dankwoord Hennie Ravesteijn, Marlies Jongejan, Cobie Dekker en René van Loo bedankt voor hun informatie! Verder is het bestand van waarneming.nl geraadpleegd. Voor Goeree-Overflakkee is dat Goeree.waarneming.nl en voor Schouwen-Duiveland werden de waarnemingen op gemeenteniveau geselecteerd. Dank ook aan iedereen die zijn of haar waarnemingen hierop plaatste. 27

Sterna | 2013 | | pagina 27