Ledendag NLGO 5 oktober t Mededelingen 1 Goeree-Overflakkee Door Esther Linnartz Na het succes van de ledendag op de Kop van Goeree vorig jaar, was dit jaar de oostkant van het eiland aan de beurt. Op deze zonnige zaterdagochtend verzamelde zich een groep natuurliefhebbers op de Voorstraat in Ooltgensplaat. De dag werd geopend met een kopje koffie in de Proeverij. Met de fiets gingen we vervolgens naar de Hellegatsplaten, waar door Leo Linnartz veel werd verteld over het gebied en zijn boeiende ontwik keling van voormalig getijdenlandschap met slikken en schorren naar een halfopen landschap met wilde kud des grote grazers. De ecologie van de bodem is nog uit het landschap af te lezen: de hoge delen die het eerst ontzilt waren zijn nu begroeid met bos en struweel, terwijl de laagste delen nu nog zoutminnende vegetaties herbergen. Bij het Groote Gat vertelde Ton Korteweg over het ontstaan van dit natuurgebied als gevolg van een dijkdoorbraak. Vanuit vogelkijkhut "De Visarend" genoten we vervolgens van de vele vogels op het Haringvliet. Even verder was er een stop en rondwandeling in het Bommelse Belevingsbos, een jong bos dat de voormalige gemeente Oostflakkee heeft gerealiseerd naar een ontwerp van NLGO en dat aangeplant is door kinderen uit Den Bommel. Hier ontwikkelt zich nu een gevarieerd bos met aller lei inheemse boom- en struiksoorten, waaronder veel fruitbomen. De rijpe appels vonden gretig aftrek onder de deelnemers. De weg werd vervolgd naar de Oudelandsedijk, een van de mooiste oude dijken in de omgeving. Hier werd stil gestaan bij het belang van een goed beheer en de poten tie die de dijk verder nog heeft. Op het mooiste deel van de dijk bevindt zich bloemrijk grasland afgewisseld met struwelen. Hier komt o.a. wilde marjolein, bever- tjes, kruisdistel en agrimonie voor. De meeste planten waren al uitgebloeid maar nog wel herkenbaar aanwezig. Daarna vervolgden we onze weg naar Ooltgensplaat, waar op de Spuidijk nog stil werd gestaan bij het beheer van deze dijk. Ook lichtte Hendrik Baas de plannen toe voor het bos Ooltgensplaat, waar NLGO en de bewo ners een rol zullen gaan spelen. Ruim vier uur later namen we afscheid van elkaar. De opkomst was niet hoog, maar het was een gezellige en leerzame ochtend. Volgend jaar weer! Foto: Lieke Gerris.

Sterna | 2013 | | pagina 28