Door Gerard Ouweneel Na enige aandrang had Kees besloten dat de tijd rijp was voor een reünie op de Hompelvoet, 'de republiek Hompelvoet met Kees de Kraker als staatshoofd', zoals een van de deelnemers niet zonder jaloersheid Kees toevoegde. Dat was Kees ook al in 1995, het eerste jaar van het Hompelvoet Grote Stern Overleg. Kees voorzag toen al dat de sternkolonie daar de langste tijd achter de rug had en wilde de mening van andere sandvicen- sis adepten horen over de toekomst van de soort in de Grevelingen, in de Delta, ja in heel Nederland. Uit dit overleg kwam een contactgroep voort, die thans reikt van Noord-Frankrijk tot in Denemarken. Indien de tus sen de leden van die groep gewisselde mails gebundeld konden worden, zou een kostelijk en kleurrijk boek ontstaan, altijd actueel en met vurige emoties, teleurstellingen, humor, uitingen van vreugde en openhartig gepo neerde meningen, alle rond het wel en wee van sand- vicensis. Direct al bij Mar- kenje en daarna rond koffietafel bij Clarie en Krijn was de toon gezet. Het werd een dag van mannen die elkaar lang kennen, kostelijke herinneringen delen, dezelfde passie hebben en die zich hadden voorgenomen te genieten van kostelijke uren buiten. Maar ook een dag van lieden die nieuwsgierig zijn naar standpunten van metgezellen over gezamen lijke interesses en over zaken die ze bezighouden. De uitwisseling van ideeën begon dan ook direct en ging de hele dag door, tot en met de licht alcoholische apothe ose in het onderkomen op de Hompelvoet, waar nog steeds één blik in het interieur voldoende is om vast te stellen dat een man de regie heeft over de huishouding. Meningen werden gedeeld over de plannen voor een getijdencentrale in de Brouwersdam, een project dat kort tevoren tijdens hun rondje Nederland was getoond aan de nieuwe hoogheid en zijn gemalin en waarover de media hadden geschreven alsof het ding er al lag. De gevolgen die zo'n centrale zou kunnen hebben voor de huidige natuur in de Grevelingen kregen, per saldo, geen applaus. De nieuwe recreatieplannen voor de Grevelingen kwamen aan bod en ook de begrazingsin- zichten van de Stichting Ark. Zorgen werden geuit over zwartkopmeeuwen, die zich op Markenje en op de in de Westerschelde gelegen Hooge Platen steeds meer als geduchte consumenten van eieren van grote sterns ontpoppen. Wel viel deze soort unanieme waardering ten deel voor zijn schit terende verschijning. De veteranen zouden de hele dag van hem kunnen genieten en/of hun op kattengemiauw lijkende roep kunnen aanhoren. En tot slot bleken allen in de eerste plaats vogelbeschermers en was er bezorgd heid dat het wetenschappelijk onderzoek in de kolonies grote sterns op Markenje en elders de sterns onaan vaardbare schade zou kunnen berokkenen. Weersvoor- spellers hadden al een poos verkondigd dat de zomer eindelijk zou losbarsten maar dat was die derde juli nog niet het geval. Desondanks waren de vaartocht over de Grevelingen en de wandeling over de Hompelvoet als vanouds. De eer ste geoorde futen van de aanstaan de ruipopulatie bleken gearri veerd en rond de Hompelvoet waren middelste zaagbekken met later, op de plaat, ook pullen. Alarmerende grutto's en overal zingende veld leeuweriken, waarvan er op de plaat tegen de 100 paren 'hun nestje wegsteken', zoals Kees treffend zei. Zoekend naar groenknolorchissen hield Kees in en wees hij een ver weg op en vooral in het slik liggende dode koe aan. Via de grote sternmailing had hij eerder in sobere termen een ooggetuigenverslag doorgegeven hoe het dier zich reddeloos had vastgelopen en omgeko men was. Op de vraag of hij bewust het kadaver aanwees vanaf een plek waar de markante toren van Goedereede de achtergrond vulde, ging hij niet in. In ieder geval was het daar voor wijlen die koe geen goede rede geweest. Even later ijlde een boomvalk met prooi richting over kant, naar Goeree en de door George Tanis geclaimde atlasblokken, een broedcode 14 dus. Kees verklaarde desgevraagd dat hij deze zomer niet aan 'atlassen' toe gekomen was. Voor Luuk Draaijer en schrijver had die derde juli nog een speciale dimensie. Vijfenvijftig jaar geleden liepen we hier ook, zij het over een gans andere Hompelvoet waarboven toen net als vandaag ook het 'kaugek' van grote sterns klonk. Neen, Sandra Schuurhof, die naam vergeet je niet meer. Zullen de Hompelvoetveteranen je dan ook maar uitnodigen voor hun volgende reünie? Grote stern Foto: Leo Tromper 31

Sterna | 2013 | | pagina 31