Blij met de Prunje In het tweede weekend van oktober 2013 viel er in de Delta te veel regen. Op veel plaatsen werd meer millimeter water geregistreerd dan gemiddeld in de hele maand oktober wordt gemeten. mm Door Johan Everaers namens de redactie Foto: Tien Heestermans Op Goeree-Overflakkee werden op diverse plaatsen extra pompen ingezet om alvorens het overtollige water te spuien op het buitenwater het te transporteren naar de extra waterbergingsgebieden die daartoe na 1998 wer den aangewezen. Ook op Schouwen-Duiveland bleek de capaciteit van de gemalen onvoldoende en werden nood- pompen ingezet. De blank staande percelen met nog niet geoogste gewassen als aardappelen en uien konden niet meer worden ontwaterd. Een dreigende financiële strop voor de akkerbouwers. Natuurliefhebbers en -beschermers weten heel goed dat niet iedereen altijd even gelukkig was met de realisering van Plan Tureluur. Af en toe keerde de publieke opinie zich tegen de natuur. Men realiseerde zich waarschijn lijk niet of onvoldoende dat al in de beginfase bewust en weloverwogen naast de functie van natuurgebied steeds bij de plannen de functie werd betrokken van mogelijke waterberging in geval van nood. Klimaatverandering en zeespiegelstijging zijn geen begrippen die pas de afge lopen jaren op de agenda verschenen. Half september 1998 viel er op Schouwen 100 millimeter regenwater per vierkante meter binnen 24 uur. In de daarna verschenen Sterna werden (lucht)foto's van 16 september opgeno men van de Prunjepolder met boerderijen die vrijwel geheel door water waren omgeven. Die beelden liggen mede ten grondslag aan de plannen om de "moeilijke" landbouwgronden van de Prunjepolder op te nemen binnen de gebieden waar nieuwe natuur ontwikkeld zou kunnen worden. Hoge waterstanden in natuurgebied de Prunje, die als beheersmaatregel gunstig waren voor de vegetatie, leid den in het verleden enkele keren tot schampere opmer kingen. Hoewel dat begrijpelijk is, blijft het voor natuurbescher mers teleurstellend te constateren dat water nog steeds door velen niet wordt ervaren als natuur. Op 15 oktober meldde Eilanden Nieuws dat op Goeree- Overflakkee op meerdere plaatsen dieren bevrijd waren uit gebieden waarin het water te hoog kwam te staan, zoals in de Koudenhoek bij Goedereede en het Paarden- gat bij Herkingen. Diezelfde dag besloot het Waterschap Scheldestromen op Schouwen-Duiveland, na van Staats bosbeheer verkregen toestemming, voor de eerste keer sinds de realisering van de nieuwe natuur in de Prunje, overtollig water op het natuurgebied te lozen. De twee koeienboeren werden gesommeerd hun grazers twee weken eerder dan gewoonlijk uit het gebied te halen. Vooral vanwege de bemesting van de akkers heeft de instroom van polderwater een negatieve invloed op de kwaliteit van het (brakke) water. Met begrip voor de noodsituatie realiseert de beheerder zich dat de ge volgen niet al te ernstig zullen zijn. Er is geen woord van gelogen dat we met genoegen vaststellen dat in de media en daarbuiten over Plan Tureluur weer eens posi tieve geluiden waren te horen. Foto: John Beijersbergen Voor de aanleg van Plan Tureluur stond in september 1998 de Prunje volledig onder water 4

Sterna | 2013 | | pagina 4