rij het Noorderstrand, Hof van Justitie van de EU Tijdens de zitting van de Raad van State in augustus jl. onderschreef de Raad het standpunt van de Natuur- en Vogel wacht en de Stichting Duinbehoud dat de bij het project Noorderstrand voorgestelde natuurcompensatiemaatregelen twijfelachtig van aard zijn in relatie tot de richtlijnen van de Natuurbeschermingswet. Of, zoals één van de rechters opmerkte: 'Je slingert wat met plaggen met zeldzame plantensoorten in het rond en je zou zo aan de natuurcompen satieverplichtingen voldaan hebben. Dit lijkt mij niet aan te sluiten bij de strekking van de Natuurbeschermingswet.' Aan de andere kant vond de Raad, na een pleidooi van het Waterschap, dat vanuit veiligheidsoogpunt de duinverster king bij het Noorderstrand geen vertraging mocht oplopen. Daarom besliste de Raad middels het treffen van een voor lopige voorziening dat het duinversterkingsproject direct uitgevoerd mocht worden volgens de door het Waterschap gewenste landwaartse werkwijze. Echter, in het kader van de hoofdzaak, de bodemprocedure dus, wil de Raad eerst een nadere afweging maken omtrent haar uitspraak over de door ons ingediende bezwaren tegen de compensatie maatregelen. In verband met dit principiële juridische vraagstuk heeft de Raad van State advies gevraagd aan het Hof van Justitie van de Europese Unie in Luxemburg, over in hoeverre dergelijke vormen van natuurcompensatie wel of niet voldoen aan de EU-Habitatrichtlijn. (Onze Natuurbeschermingswet is geënt op de EU-richtlijnen voor natuurbe scherming.) Nadat het Europese Hof gereageerd heeft zal de Raad van State uitspraak in de bodemprocedure doen. Indien onze bezwaren gegrond verklaard worden, dan zullen vergelijkbare compensatiemaatregelen als thans bij het project Noorderstrand uitgevoerd zijn in het vervolg bij andere natuurverstorende projecten in beschermde natuurge bieden onacceptabel zijn. Keurig werk De duinverzwaring is inmiddels uitgevoerd. Het pleidooi van de Natuur- en Vogelwacht en de Stichting Duinbehoud voor een zeewaartse kustversterking (en dan uitgevoerd als multifunctioneel herinrichtingsproject waarbij naast de natuur ook de recreatie baat zou hebben gehad) middels een verbreed strand als compensatie voor het sterk erode rende strand langs de Brouwersdam en mogelijk de aanleg van een fietspad langs het strand, heeft het helaas niet gehaald. Het Waterschap verdient echter wel een compliment voor de goede wijze waarop de duinverzwaring is uit gevoerd. Tijdens de werkzaamheden is secuur gelet op het zoveel mogelijk voorkomen van natuurschade. De afwer king van de nieuwe kustduinen is zodanig uitgevoerd dat zandverstuivingen richting Zouten en Zoeten Haard zoveel mogelijk voorkomen wordt. Tekst en foto's: Gert-Jan Buth

Sterna | 2014 | | pagina 23