De volgende ochtend gingen de agendaverplichtingen opzij en reed ik wederom gehaast naar de Tille, mij bij echtgenote Els beroepend op het motto 'driemaal is scheepsrecht.' Indien tientallen vogelaars uit de hele natie even de Tille aandeden om die franjepoot te zien, dan moest het bijna geblinddoekt lukken, nietwaar? Trouwens, de auto reed er inmiddels bijna vanzelf' heen. Niets van dat. Die ochtend doolde ik lang door de polder rond, strompelend over doodlopende weggetjes door weerbarstige Flakkeese klei. Ik klampte met de To pografische inventarisatieatlas in de knuisten bewoners aan met de vraag waar nu precies hun Kleine Kreek lag. Geen franjepoot. Ten prooi aan diepe frustraties blies ik de aftocht, met het vaste voornemen nu toch ook van die James Bondachtige apparaatjes aan te schaffen. Apparatuur die je foutloos naar de locatie loodst die www.waarneming.nl aangeeft. Informeer bij Els in wat voor stemming ik thuiskwam! Daar durfde ik de waar nemingenrubriek nauwelijks te openen. Deze bevestigde bange voorgevoelens: het schepsel was die ochtend weer vastgesteld in die vermaledijde Kleine Kreek. En, nog erger, tijdens de uren dat ik opnieuw door die modde rige Tille rondbanjerde, passeerden langs Maasvlakte II drie, wellicht vier vorkstaartmeeuwen, een soort die het genoemde lijstje bijna aanvoert. Daar had ik dus ook bij kunnen zijn. Nog was de met gal gevulde beker niet leeg. Een dag eerder had ik op Texel met Adriaan Dijksen door zijn tuin gelopen. Nu las ik dat, toen Adriaan die ochtend over zijn PC heen de blik even peinzend naar buiten had gewend, hij op een paar meter afstand front loge een Pallas boszan- ger zag. Fijn voor Adriaan natuurlijk, maar had die vogel zich niet een etmaal eerder kunnen presenteren? Want de Pallas staat ook zeer prominent in het bewuste rijtje. Bovendien was ik er al een paar jaar in geslaagd deze te missen. De Pallas die voorjaar 2012 lange tijd zong aan de rand van Bussum, had zich tijdens het uur dat ik er postte net even teruggetrokken. Daar stond ik toen samen met een vogelaar die net uit de VS op Schiphol was gearriveerd. Voor hij huiswaarts reisde, ging hij eerst even langs de Pallas, zijn reisvaliesjes meevoerend. Een paar minuten nadat ik was vertrokken naar Zeist voor de afscheidsreceptie van Anna Kemp, hervatte de Pallas zijn zang. Dat de grauwe franjepoot de volgende dag weer uit de Tille werd gemeld, verbaasde niet meer. Henk de Waard voegde aan zijn waarneming toe: 'nog steeds actief foeragerend op plasje onderaan de dijk.' Bij mijn drie ploeterexpedities had ik noch een dijk noch een plasje gevonden. Els beschikt wel over de James Bond apparaatjes en ze bood aan even mee te gaan. Daarop ben ik niet ingegaan. Voorlopig kan ik die Polder de Tille niet meer zien en heb ik me voorgenomen om bij excursies op Overflakkee met een bocht om die pol der heen te gaan. Bijgaande kaartjes tekende Frans Beekman bij zijn artikel Het polderlandschap tussen Oude Tonge en Ooltgensplaat in het door NLGO in 1980 uitgegeven boekje De kreken van Oostflakkee. Rijksweg 18 werd R.W. 59 in 1964. Parallel ten noorden ervan loopt gedeelte lijk het nieuwe traject van de huidige R.W. 59 dat de Magdaienapolder en Polder Den Grooten Blok doorsnijdt. De inventarisatieatlas bracht Gerard in De Tille, maar door waarneming.nl werd hij letterlijk en figuurlijk misleid. Hij zal waarschijnlijk wel afzien van zijn voornemen om met een bocht om de Tille te gaan. Inmiddels zijn er enkele correcties uitgevoerd op waarneming.nl (Redactie). 29 Cr ooit. CjA-t De Weel G*/Vt dik OommeL r isoo-1600

Sterna | 2014 | | pagina 29