Rijke dijken en getij denpoelen Getij denpoelen Schouwen-Duiveland Foto: Peter Metnmger Mede in het kader van het project 'Rijke dijken' zijn langs de zeedijken van de Oosterschelde bij wijze van proef getijdenpoelen aangelegd, met als doel het ecologisch functioneren van de dijk te vergroten. Sommige poelen hebben ook een recreatieve/educatieve functie. Tot nu toe was vrijwel onbekend hoe deze poelen functioneren. Onderzocht werd of de poelen een ecologische meer waarde opleveren. De concrete vraag was: welke dier soorten maken gebruik van deze poelen en op welke wijze (voortplantingsgebied, kinderkamer etc.) doen ze dat? De volgende poelen werden in het late voorjaar en in de zomer één tot drie maal bezocht: nabij Flaauwers Inlaag, Betonbakken Ouwerkerk, Koude- en Kaarspolder, Kattendijkse Dijk (vier poelen) en Goese Sas. Het onder zoek bestond uit een inspectie van de poelen, waarbij stenen gekeerd werden en actief met behulp van schep en sleepnetten werd gevist. Van alle herkenbare dieren, planten en andere organismen is een lijst per poel opge steld en een schatting gemaakt van de talrijkheid. Ecologische meerwaarde Getijdenpoelen hebben een ecologische meerwaarde omdat ze van nature altijd in een delta aanwezig zijn op plaatsen waar water in kleiachtige kommen bij eb niet kan wegstromen. De aanleg van de zeedijken heeft veel van dit soort plekken met hun leefgemeenschappen doen verdwijnen. De aanleg van nieuwe poelen biedt slechts gedeeltelijk een vervanging voor deze natuurlij ke poelen en hun leefgemeenschappen, omdat ze veelal opgebouwd zijn uit hard substraat en hierdoor vaak een ander, weliswaar soortenrijker, habitat vormen. Ook zijn ze veelal op gelijke hoogte in de getijdenzone aange bracht, waardoor de hiermee gepaard gaande natuurlijke soortendiversiteit 'beperkt' blijft. Wel verzachten de nieuwe getijdenpoelen de harde en monotone grens tussen land en stromend water die zeedijken tegenwoor dig vormen. Gezien het uiteenlopende karakter van de aangelegde poelen is het ecologisch effect variabel. Een kleine betonnen waterbak van enkele kubieke meters (Ouwerkerk) is van een geheel ander karakter dan een uitgestrekte laaggelegen poel met slikkerige bodem (Flaauwers Inlaag). De soortenrijkdom blijkt in veel van de poelen erg hoog te zijn. Dat geldt voor veel soortgroepen. Steekproefs gewijs is ook in de directe omgeving van de poelen gekeken en meestal was daar een vergelijkbare hoeveel heid soorten aanwezig. Voor enkele soortgroepen zijn de poelen iets soortenrijker dan de directe omgeving. Dat geldt voor de wieren, anemonen en garnalen. In een aantal van de grotere poelen zijn flinke scholen jonge vis aangetroffen. De indruk bestaat dat ze een functie vervullen als kraamkamer. Omdat de poelen vaak een gering oppervlakte hebben, zal het effect op popula tieniveau beperkt zijn. Dit neemt niet weg dat bij een flinke uitbreiding van de poelen het effect wel dienover eenkomstig vergroot zal worden. Omdat hard substraat in de delta van nature niet aanwezig is, is het aandeel exotische soorten er ongekend hoog. De instroom van nieuwe soorten gaat onverminderd door. 4

Sterna | 2014 | | pagina 4