Maar, de laatste drie tot vijf jaar is de waterkwaliteit weer sterk verbeterd en het probleem van de blauwalg wordt minder. Een en ander betekent een opkomst van kranswieren en fonteinkruiden en dat is weer goed voor o.a. de vogelpopulatie: we hebben nu een tweede grote zilverreigerkolonie van Nederland op de Krarn- mersche Slikken. We zien steeds meer vogelsoorten op het Volkerak verschijnen en in spectaculaire aantallen. Maar, de laatste drie tot vijf jaar is de waterkwaliteit weer sterk verbeterd en het probleem van de blauwalg wordt minder. Een en ander betekent een opkomst van kranswieren en fonteinkruiden en dat is weer goed voor o.a. de vogelpopulatie: we hebben nu een tweede grote zilverreigerkolonie van Nederland op de Kram- mersche Slikken. We zien steeds meer vogelsoorten op het Volkerak verschijnen en in spectaculaire aantallen. De natuurorganisaties hebben altijd hard geroepen dat er weer getijdeninvloed en zout water moest komen. Daar hebben ze zich een beetje blind op gestaard. De realiteit heeft de discussie ingehaald. Nu de waterkwa liteit verbetert, moeten we daar nog eens kritisch naar kijken. De komst van de driehoeksmossel en de quag- gamossel via het Donaukanaal heeft een belangrijke bijdrage aan de verbetering geleverd. Daarnaast vor men ze een fantastische voedselbron voor veel eenden soorten. Er onstaat een heel mooi zoetwater ecosys teem. Je kan verwachten dat er binnen een aantal jaar zeearenden broeden in het Volkerak. Door de positieve ontwikkelingen is de hoeveelheid voedsel dat voor vogels beschikbaar is enorm. Dit levert een enorme bio massa aan vogels op.' 'Een dynamisch Volkerak is niet realiseerbaar in deze positie tussen de harde grenzen van de Philipsdam, Grevelingendam en de Volkerakslui- zen. Als je het getij terugbrengt kan zandhonger veel schade toebrengen aan de zich nu prachtig ontwikke lende eilandjes. De oude situatie met zijn soorten komt nooit meer terug! Binnen de Europese kaderrichtlijn ligt de norm voor zoet water hoger dan voor zout water. Dat is de werkelijke beweegreden voor het plan, het halen van Europese doelen. Andere doelen tellen veel minder zwaar mee. En dan zijn er de toezeggingen aan alle actoren door de jarenlange lobby. Mijn stelling is: durf de waarde van de zoetwaterecologie te erkennen. Terug naar zoutwater is niet de oplossing waar we nu per se aan vast moeten houden. Nu de kentering op gang komt, bieden de voorgestelde alternatieven geen oplossing, maar stellen een nieuw ecologisch drama in het vooruitzicht.' 'Ik ben districtscoördinator voor SOVON. Voor de atlas die gaat verschijnen hebben Esther en Leo Linnartz en ik alle blokken geclaimd in het Volkerak, we inventari seren per kano, te voet, en zoals gisteren in een waad- pak. Dat gaat hele leuke resultaten geven, je zult zien dat er voor de zomertortel en de brandgans op Goeree- Overflakkee hele belangrijke broedplaatsen zijn, dat zullen flinke rode plekken worden in de atlas.' Heb ik gelijk? Misschien toch een beetje competitief? 'Eigenlijk wel. Binnen Bureau Waardenburg hebben we een competitie Zelf Ontdekken. Hierbij gaat het om het ontdekken van zeldzaamheden. Die leveren afhankelijk van de soort een aantal punten op. Die heb ik dus nu vier jaar op rij gewonnen. En met de smartphone op zak komt er ook zo veel info binnen: Dutch Birding, GO Birding (een whatsapp-groep voor vogelaars voor Goeree-Overflakkee - we zijn nu met zo'n elf man) en de Biesbosch en Delta app-groep. Ik probeer een stapje rustiger aan te doen en heb de Rare Bird Alert van Dutch Birding uitgezet. Best wel zenuwachtig word je daarvan. Het is een gekte; op de bruiloft van één van mijn beste vrienden ging de smartphone. Een vriend meldde een isabelklauwier (met foto) bij de uitkijkto ren op de Hellegatsplaten. Ik werd even niet goed, dan ga je zweten en helder nadenken zit er niet meer in. Zit je daar vast op de bruiloft terwijl er een isabelklauwier in je achtertuin zit.... Bleek het een flauwe grap te zijn van die vriend. En ik had het ondertussen al doorge speeld aan anderen. Hij had mij goed te pakken, een goed moment om even die gekte te relativeren.' En wat gaat de toekomst brengen, denk je, voor jou, voor de NLGO? Wat mijn werk betreft, ik ben helemaal happy bij Bu reau Waardenburg. Ik ben een echte Delta-man gewor den in de afgelopen 17 jaar. NLGO zou positief naar de toekomst moeten kijken en dat uitstralen naar de bewoners op het eiland. Je moet met zoveel mogelijk middelen mensen deelgenoot maken van de pracht van de natuur. Webcams op nesten, van mij mag het, het betrekt zo veel mensen bij de natuur. Daarin liggen volgens mij nog veel kansen op het eiland. Er is meer dan alleen het ganzenprobleem op dit unieke eiland. We moeten laten zien hoe mooi en uniek natuur en landschap zijn, zo dicht bij huis. 16

Sterna | 2014 | | pagina 16