Naast het verschijnen van soorten, verdween ook een aantal soorten. Het betreft met name broedvogels van rietvegetaties, zoals bruine kiekendief, snor en water ral. Ook de fazant nam in aantal af. Daarnaast nemen kustbroedvogels zoals kluut, kleine plevier en visdief ook af. Zwartkopmeeuwen broeden er al jaren in wisse lende aantallen, met een licht negatieve trend. Alleen de kolonie kokmeeuwen doet het onverminderd goed. Enkele bijzondere niet-broedvogels Tot half mei sliep een paar onvolwassen zeearenden op de Hellegatsplaten. In de periode tot april werden zelfs twee paren vastgesteld. De zeearenden sliepen in een grote balsempopulier in het centrale deel van de Hel legatsplaten. Lang leek het er op dat het paar zich hier zou vestigen, maar half mei besloten ze te vertrekken naar de Dordtse Biesbosch. Het paar keerde sporadisch nog terug, maar van een vast territorium is geen sprake. In de gehele broedperiode werden meerdere grote zil verreigers in broedkleed waargenomen. Het broeden van de soort werd niet vastgesteld. In 2012 werd in het centrale deel een plek met veel sierveren gevonden. Op de Hellegatsplaten worden soms groepen tot wel 150 foeragerende exemplaren waargenomen. Rapportage In de rapportage zijn de resultaten uitgebreid beschre ven en ook worden alle veranderingen ten opzichte van voorgaande inventarisaties besproken. Wie het broed- vogelrapport wil ontvangen, kan een e-mail sturen naar dirkvanstraalen@hotmail.com. Literatuur Hoekstein, M, 2005. Broedvogels van de Hellegatsplaten in 2005. Inventarisatie-rapport Het Zeeuws Alternatief, Goes. Hustings, F., C. Borggreve, C. van Turnhout J. Thissen, 2004. Basisrapport voor de Rode Lijst Vogels volgens Nederlandse en IUCN-criteria. SOVON-onderzoeksrap- port 2004/13. SOVON Vogelonderzoek Nederland, Beek- Ubbergen. irdenpaa: igels hiei 22

Sterna | 2014 | | pagina 22