rv -m* _jpia SPSï Door een iets lager peil gedurende het broedseizoen ontstaan geschikte broedge bieden voor pioniersoorten als kluut, sterns en plevieren. Een torenhoog gebouw dat al even hol is als het beleid dat er aan ten grondslag ligt, een lege huls. Ook alweer met een slap sausje erover: de buitenkant wordt met riet bekleed. Op terreinen voor dagrecreatie worden mogelijkheden voor zogenaamde ecolodges geschapen. Het gaat hier om een ordinaire uitbreiding van verblijfs- recreatie. Het enige duurzame daaraan is de permanente invloed van recreatie op de omgeving van de betreffende locatie. Een project dat niet doorging was de zeesluis in of eventueel over de Brouwersdam (als wip): te duur. Veel andere projecten staan nog op stapel, waarvan de Jachthaven van de toekomst, ook alweer uitgevoerd als recreatiepark, het meest bekend is. Ecologische ramp Is er sprake van een ecologische ramp in de Grevelingen (zoals Peter van Bragt van de Stichting Anemoon bij her haling laat weten) wanneer het zuurstofniveau op een bepaald moment in de zomer beneden 16 meter zodanig is afgenomen dat er geen dieren meer kunnen leven? Feit is dat dergelijke verschijnselen in de natuur op veel plaatsen waar de uitwisseling met zuurstofrijk water be perkt is, zoals bij enkele Deense fjorden, vaak regel is. Situaties die daar al honderden jaren bestaan. In de Gre velingen gaat het doorgaans om een beperkt oppervlak: de diepere delen van de oude getijdengeulen. Bacterie- matten (de witte schimmel) worden ook in gezonde sys temen aangetroffen, zij het meestal op grotere diepte. De Grevelingen is nog steeds een geliefde duikstek waar onder water veel te zien is. Zeker voor beginners is het vanwege het ontbreken van stroming een ideaal gebied. Slotsom Het antwoord op de vraag of er getij moet komen in de Grevelingen zou mijns inziens dan ook moeten luiden: in elk geval niet met een getij dencentrale. In eerste in stantie is het van belang dat bij het toekomstig gebruik van de hevel in de Grevelingendam de waterkwaliteit goed wordt gevolgd. Wanneer blijkt dat er sprake is van een structureel verder gaande achteruitgang voor wat betreft het zuurstofpercentage ook in de minder diepe delen, wordt een bescheiden uitbreiding van de uitwis seling met Noordzeewater toegejuicht. Daarbij wordt gedacht aan een paar extra kokers naast de bestaande doorlaat, zodat in plaats van het huidige minigetij (5 cm) een verschil van 20-25 cm ontstaat. Veel van die bijzondere natuur boven water blijft dan behouden en kan zich verder ontwikkelen. Een andere aanpak is mis schien ook mogelijk. Willem Post uit Burgh-Haamstede ziet een simpele oplossing van het probleem door een buis met gaatjes in de diepere delen te leggen en daar lucht in te persen. De opstijgende belletjes verbreken de gelaagdheid (stratificatie) en zorgen tegelijk voor zuurstof. Los van de besluitvorming of er een vorm van getij moet komen, is het voor het behoud van de hui dige waarden van belang om de peilmarges te vergroten. Incidenteel hogere peilen kunnen de langzame afname van zilte vegetaties een halt toeroepen en gebieden voor kustbroedvogels, groenknolorchis en noordse woelmuis geschikt houden. 7

Sterna | 2014 | | pagina 7