Maraïchine-ras houdt duinen in Nieuw-Haamstede open Schouwen-Duiveland Lang voordat Staatssecretaris Dijksma in het najaar van 2013 de visie lanceerde dat de na tuur en het landschap meer gedragen moeten worden door initiatieven van burgers was de burgerparticipatie in Nieuw-Haamstede al een feit. Stichting Open Duinen in Nieuw-Haamste- de bestaat sinds november 2005 en is opgericht door bewoners van de Strandweg die het verschrikkelijk vonden dat het duingebied in hun woonomgeving steeds verder dichtgroeide met bomen en struweel. Vooral de Amerikaanse vogelkers rukte sterk op. Deze boom, een exoot die in de jaren vijftig in bosgebieden in Nederland is geïntroduceerd, woekert ongebreideld in de duinen. Het gebied tussen de Strandweg en de Verklikkerduinen is particulier eigendom en is sterk ver snipperd. Sinds de Natuurbeschermingswet in de jaren zestig in werking trad, is het voor de eigenaren duidelijk dat ze hun terrein niet mogen gebruiken voor een huis jes of een caravan met als gevolg dat het gebied lange tijd niet meer beheerd is. De particuliere eigenaren zijn met veel moeite in binnen- en buitenland opgespoord en op een enkele eigenaar na gaven ze de Stichting Open Duinen toestemming voor natuurherstel. In 2006 is begonnen met het openmaken van het voorste gedeelte aan de Strandweg door vrijwilligers en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Helaas had deze actie maar korte tijd effect omdat niet alle stobben van de vogelkers konden worden verwij derd. De jonge boom breidde zich vanuit overgeble ven plaatsen weer uit. Dit betekende dat er een beter opvolgbeheer moest worden toegepast. In 2008 is men begonnen met klepelen en afvoeren van de resterende stammen. Vrijwilligers zijn verder gegaan met het terug dringen van de vogelkers op plaatsen waar machinaal verwijderen vanwege de kwetsbaarheid van het terrein niet gewenst was. Begrazing is de goedkoopste methode voor effectief langjarig onderhoud en creëert tevens het meest natuurlijke landschap. In 2009 heeft de Stich ting zes koeien aangekocht van het ras Maraïchine. De rasters die hiervoor nodig zijn, zijn zo goed mogelijk in het terrein geïntegreerd. Ze staan op enige afstand van de duinovergangen en onder de top van de duinen. 8

Sterna | 2014 | | pagina 8