Tekst en foto's: Ageeth Voorn Aan de voorkant van de Strandweg is een walletje ge maakt zodat het raster minder opvalt. De naam van het ras Maraïchine komt van marais, Frans voor moeras. In de zeventiende eeuw werden Nederlan ders ingehuurd om de moerassen in de Vendée droog te leggen. Zij namen Nederlandse melkkoeien mee om in hun onderhoud te voorzien en toen het werk klaar was bleven de koeien achter. Het ras komt dus van oorsprong uit de Lage Landen. In Frankrijk was het Maraïchine-ras na de Tweede Wereldoorlog bijna geheel verdrongen door rassen met een grotere melk- of vleesopbrengst. Inmid dels lopen er na een fokprogramma weer meer dan dui zend rond, voornamelijk in natuurgebieden in de Vendée en wat noordelijker in Bretagne. Het Maraïchine-ras is in 1999 met hulp van de kunstena res Marleen Felius, bekend van de encyclopedie Rundvee, rassen van de wereld, naar de Abdij van Zundert gehaald. Daar is een eind gekomen aan de veehouderij en een deel van de kudde is naar Zeeland gekomen. In Nederland zijn nu ongeveer vijfentwintig raszuivere Maraïchine runde ren. De helft daarvan loopt in de duinen van Schouwen. Om inteelt te voorkomen is in 2011 een sponsor-actie opgezet om een "verse" Maraïchine stier in Frankrijk te kopen. Inmiddels is het duingebied aan het begin van de Strandweg weer goed open en op sommige plaatsen vindt er weer zandverstuiving plaats. De poelen zijn opgeknapt zodat er weer planten en dieren voorkomen die in dit gebied niet meer leefden. De Stichting wil graag meer terreinen aan de Strandweg beheren, zodat het gebied een nog meer open karakter krijgt en streeft ernaar op meer plaatsen het Maraïchine- ras in te zetten om uitbreiding van de kudde mogelijk te maken. Dit is noodzakelijk om inteelt te voorkomen. Het blijkt dat de Maraïchines heel effectief zijn in de bestrijding van vogelkers. De bestrijding van vogelkers is een belangrijk speerpunt in het beheer van het hele Natura 2000-gebied Kop van Schouwen. Daarom zou het een logische stap zijn als ook de grote terreinbeheerders (Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer) het inzetten van dit ras hier voor begrazing zouden overwegen. De Neder landse oorsprong van het ras en de gebleken geschiktheid voor begrazing van ruige kustgebieden zijn extra argu menten om het ras een kans te geven. Om nog maar niet te spreken over het fotogenieke uiterlijk en het vriende lijke karakter van de runderen. We zijn er als Stichting in geslaagd om de duinen voor het nageslacht weer open te maken. Veel mensen partici peren daadwerkelijk in het onderhoud van de duinen in hun woonomgeving. De grote betrokkenheid blijkt ook uit het feit dat we op dit moment meer dan honderd parti culiere sponsoren hebben en dat diverse bedrijven ons steunen. De jaarlijkse "koeienborrel" en de rondleidingen die we in het terrein organiseren bieden gelegenheid voor ontmoetingen tussen alle betrokkenen. Voor meer infor matie: www.kopvanschouwen.com. 9

Sterna | 2014 | | pagina 9