Door Dirk van Straalen jgeltellers. We hebben ondertussen m al deze groepen uit elkaar te hou- ijke gebieden en vaak op dezelfde iken. Tot we te maken kregen met (gelvapgers en gefronste blikken bij aan leuke waarnemingen. Waarneming.nl Mede dankzij Waarneming.nl werden deze vogelvangers gepakt. Een oplettende vogelaar en gebruiker van Waarneming.nl tipte de politie, waarna een onderzoek werd ingesteld wat leidde tot de aanhoudingen. Natuurlijk maakt Waarneming.nl het voor dit soort mensen ook eenvoudiger om snel groepen vogels op te sporen, maar ze vinden vogels ook wel zonder onze meldingen. Op de site kan je zelf ook kiezen voor vervaagde invoer of een embargo. Tot nu toe kiezen de admins van Waarneming, nl ervoor om dit niet te doen, omdat het de pakkans van vogelvangers vergroot. Het invoeren van vogelwaarnemingen moeten we blijven doen, al dan niet vervaagd of onder embargo. De gegevens vormen een waardevolle aanvullende bron van informa tie voor SOVON. Maar dit is alleen wanneer men de pijl juist zet en het gedrag goed invult (zie ook SOVON-Nieuws 3, 2014). De massale toestroom van belangstellenden hoort bij het hedendaagse vogelen. Wanneer een zeldzame soort fotogeniek is en lang blijft hangen, trekt het nu eenmaal naast de bekende groep vogelaars (twitchers) ook nog eens veel fotografen. Het vinden en "delen" van zeldzame vogels is voor elke vogelliefhebber een mooie bijkomstigheid. Bijna iedereen profiteert van Waarneming, nl, ook de niet invoerende vogelaars. Laat anderen daarom als het kan ook genieten van onze mooie ontdekkingen. Vogelen is het grootste deel van de tijd een rustige en prachtige hobby, maar zoals bij alles komt er wel eens iets voor waar we van schrik ken. Melden! Het melden van verdachte zaken in het veld kan het beste direct bij de milieupolitie gebeuren. Heeft u die contactgegevens niet, dan kan er contact opgenomen worden met leden van de Vogelwerkgroepen. Maak in het veld foto's van alles wat verdacht lijkt en noteer de kentekens van auto's die rond die tijd daar aanwezig zijn. Alles kan helpen! cherp te letten op dit soort praktijken. Deze ;ratieve business van het vogelvangen gaat Vogels vastgeplakt aan lijmstokjes De politie heeft woensdag 8 oktober 2014 vijf verdachten aangehouden. Ze worden verdacht van het illegaal uit het wild vangen en verhandelen van beschermde inheemse en uitheemse vogels. Het gaat om een 72-jarige man, een 69-jarige man en een 49-jarige vrouw uit Hel mond en een 59-jarige man uit Sint Pancras. Begin 2014 startte de politie een onderzoek. Hierbij werd nauw samengewerkt met de Ne derlandse Voedsel- en Warenautoriteit, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en de Omge- vingsdienst Zuid-Holland Zuid. De aanleiding voor het onderzoek was dat in natuurgebieden op Goeree-Overflakkee vogels waren aangetroffen, die vastgeplakt zaten aan zogenaamde 'lijmstokjes'. Deze stokjes worden op een voerplek in de grond gestoken. Als een vogel op deze voerplek landt, dan blijft hij kleven aan de lijm en kan niet meer wegvliegen. Bij de doorzoekingen in de woningen van verdachten werden ruim 100 illegale beschermde inheemse en uitheemse vogels aangetroffen, waaronder een koppel zilveroornachtegaals. Een koppel v an dit soort vogels kost zo'n 1000 euro in de verkoop. Daarnaast werden verboden vangmiddelen, geld, drie voertuigen, vogelringen, telefoons en computers in beslag genomen. In de woning in Helmond vond de politie een vuurwapen. Het vermoeden is dat bewust voerplekken gecreëerd waren, waar met behulp van lijmstokjes beschermde vogels, zoals sneeuw- en ijsgorzen, uit het wild door de verdachten gevangen w erden. Het vermoeden is dat deze vogels w erden voorzien van gemanipuleerde pootringen. Hiermee werd de schijn gewekt dat deze vogels van legale kweek afkomstig zouden zijn. Daarmee worden verdachten ook verdacht van valsheid in geschrifte wegens gemanipuleerde pootringen. Vervolgens zouden de vogels zowel in Nederland als in het buitenland zijn door verkocht. De verdachten verdienden hier vermoedelijk flinke bedragen mee. Grote schade De aangehouden personen worden ervan verdacht de Flora- en Faunawet te hebben overtre den. Deze w:et is gemaakt om planten- en diersoorten die vrij in het wild leven, te bescher men. Illegale handel in (bedreigde) dieren levert grote schade op aan de populatie van deze soorten, de leefomgeving, de natuur en de internationale rechtsorde. De regels zijn er om de diversiteit in flora en fauna te handhaven en diersoorten tegen uitsterven te beschermen. Nederland heeft als onderdeel van de internationale gemeenschap de plicht om de internatio nale rechtsorde te handhaven, onder meer door het bestrijden van deze vormen van crimina liteit en daarmee samenhangende ondermijnende activiteiten. Daarnaast is de verdenking dat zij de Gezondheids- en welzijnswet voor dieren hebben overtreden omdat ze bewust het risico hebben genomen om vogels die mogelijk zijn besmet met een in de natuur voorkomend virus in contact te brengen met andere vogels. Ze hebben daarbij geen voorzorgmaatregelen getroffen om verspreiding van ziektes te voorkomen. Bovenstaand politiebericht heeft de redactie ongewijzigd overgenomen van www.flakkee- nieuws.nl 23

Sterna | 2014 | | pagina 23