Verzwart Op stap met i. Zelfs al blijf ik in of rond Maasdam, dan is een dag zonder brandganzen tegenwoordig bijna on denkbaar en dat het jaar rond! Stel dat ik ze pers se zou willen missen, dan zouden er oordop pen en een blinddoek aan te pas moeten komen. Dat was wel anders. In 1950 las ik in het toen net verworven Zien is Kennen 'onregelmatige wintergast. 's Winters plaatselijk vrij algemeen aan de kust, vooral bij vorst.' Ik was net 13 jaar oud. Bedroefd ging ik er toe over de brandgans te plaatsen in een categorie van soorten waarvan te vrezen viel dat het lang zou duren eer ik ze zou zien in die categorie kwamen trouwens verreweg de meeste soorten terecht. De door de auteurs van Zien is Kennen ook behandelde roodhalsgans kwam in rij 'die zal ik wel nooit zien.' Vier jaar later en nog steeds brandgansloos verscheen de door Jan Kist bewerkte Petersons Vogelgids. Daarin stond voor de brandgans 'onregelmatige, plaatselijk soms vrij talrijke wintergast van begin december tot in maart', dus evenmin een tot optimisme stemmende tekst, die een extra lading kreeg door de opmerkelijke toevoeging 'voornamelijk nachtvogel.' De première was een jaar later. Eindelijk. Als bij menige soort had deze plaats achter de Waalhaven bij Rot terdam. Daar verbleef in maart 1955 op de opspuitter- reinen een maand lang een exemplaar. In zijn eentje. Wij gingen er vaak heen en schreven onderstreept in de dagboeken 'Brandgans nog steeds aanwezig.' Ondanks dat kort nadien door de komst van Vespa- scooters de actieradius aanzienlijk toenam, bleven brandganzen verder uit beeld, ook 's winters op De Beer. Luuk Draaijer en ik keken begerig naar de waarnemin genrubriek in Limosa. Deze meldde regelmatig een paar duizend exemplaren onder Anjum. Voor brandganzen moesten we dus daar zijn! In 1957 was het zover, een paar dagen voor Kerst. Eén dag om er op de Vespa-scoo- ter heen te rijden. De volgende dag daar op zoek naar brandganzen en de derde dag terug. Geen gladdigheid gewenst want daarmee moest je met een Vespa niet te maken krijgen. Dankzij Luuks speciale connecties met Schiermonnikoog was er in Ternaard een logeeradres. 24

Sterna | 2014 | | pagina 24