VRS Nebularia Jaarverslag Vinkenbaan 2013 Vinkenbaan I Schouwen-Duiveland Inleiding In 1960 is op de kop van Schouwen een vinkenbaan opge richt. De vinkenbaan is gelegen in het duingebied op 125 meter van de zeereep. De afstand vanaf het strand tot aan het opgaande naaldbos bedraagt 235 meter. De trekvogels vliegen dus over een relatief smalle strook, waar wordt ge vangen in de struweelzone met hoofdzakelijk duindoorn. Het werkgebied waarin de Stichting Vogelringstation Nebularia de vangactiviteiten uitvoert, beslaat een op pervlakte van ongeveer 3.000 m2 aaneengesloten duin- en struweellandschap. Vangperiode en bezetting Op 26, 27 en 28 mei 2013 is er tijdens een weekend on derhoud gepleegd, terwijl met enkele mistnetten getracht werd ook wat vogels te vangen. Helaas viel er weer een inbraak te constateren, maar gelukkig bleken de vernielin gen beperkt. Op 10, 11 en 12 juni werd de nieuwe kabel- laskast in de ring geplaatst en aangesloten. Op 3 en 4 juli werd deze kast, het bijbehorende kabelwerk en verder de gehele elektrische installatie getest. Vanaf 10 juli werd de vinkenbaan voor het najaar opgebouwd en werden alle mistnetten en slagnetten geplaatst. Op 15 november werden de laatste netten afgebroken en de vinkenbaan gesloten voor de naderende winter. De vol gende ringvergunninghouders waren in 2013 actief op de baan: Hennie van Buren, Gert van der Gaag, Dolf van der Gaag, Adri Joosse, Erik Kleijheeg, Roel Meijer, Cor Oskam, Morrison Pot, Leen van Ree, Ton van Ree, Marcel Schild wacht en Aad Vuyk. Als assistent ringer was Bert Kleijn actief. Ook hebben we weer regelmatig een beroep mogen doen op de diensten van Hennie Ravesteijn, Ad Kooij en Frits Vuyk. Op 3 augustus was er een excursie op de baan, waarbij we gastvrijheid konden verlenen aan 15 personen. Vangmethoden In de nazomer zijn we gestart met 153 meter mistnet tijdens de dagvangst. Tevens waren er 2 hijsnetten aan wezig, elk met een breedte van 10 meter. Deze hijsnetten zijn boven een laag mistnet geknoopt. Voor de nacht vangst konden extra zangvogelnetten en rallen-netten worden opgezet. Op de vinkenbaan wordt tevens gewerkt met vier slagnetten. VRS Nebularia tracht de cultuurhis torische waarde van de vinkenbaan te behouden. Daarom maken wij nog steeds gebruik van diverse lokvogels. 32

Sterna | 2014 | | pagina 32