gouden eieren Natuur en landschap in de knel Natuur en landschap in de knel is een nieuwe vaste rubriek die ingaat op nieuwe ontwikkelingen die een bedreiging kun nen vormen voor de instandhouding van de natuur en het landschap op Goeree- Overflakkee en Schou- wen-Duiveland Door John Jansen De bijzondere landschapswaarden van de open kustlijnen in de zuidwestelijke Delta hebben een grote toeristische aantrekkingskracht Nederlandse en buitenlandse toeristen bezoeken de Zuid-Hollandse en Zeeuwse kust om te genieten van de weidse natuur op het strand, in de duinen en op en langs de randen van de Oosterschelde en de Grevelingen. Onze bijzondere kustgebieden vormen het decor voor een ruimtelijke beleving die sterk wordt gewaardeerd. Toeristische bouwactiviteiten in de zuidwestelijke Delta De recreatieve en toeristische sector springt hierop in door nieuwe plannen te ontwikkelen in het kustgebied voor luxe verblijfsrecreatie. Door het toewijzen van meer ruimtelijke ordeningsbevoegdheden aan gemeen ten lijkt er minder waarde gehecht te worden aan landschaps- en natuurwaarden en vindt er momenteel een wildgroei aan recreatieprojecten plaats, variërend van bungalowparken, strandvilla's en wellnessresorts, tot aan golfbanen en jachthavens. Niet iedere individuele ontwikkeling is direct zorgwekkend, maar alle plannen bij elkaar zijn dat wel. Op dit moment zijn verschillende projecten gerealiseerd en een reeks van plannen is in ontwikkeling. In de zuidwestelijke Delta zijn kortgeleden de volgende projecten gerealiseerd. Op het Sophiastrand op Noord-Beveland zijn 40 permanente vakantiewoningen verrezen op het strand. Deze woningen worden jaar- rond verhuurd en staan binnen de begrenzing van het Nationaal Park Oosterschelde én het Natura 2000-ge- bied. Op de Punt op Goeree-Overflakkee worden momenteel 72 strandvilla's gerealiseerd met een hotel en jachtha ven die in de directe nabijheid van het Natura 2000-gebied de Grevelingen liggen. Op de plaats van dit project lag eerst een natuur- en bosgebied. Voorts zijn langs de kust van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland de volgende projecten gepland. Op het strand van de Kabbelaarsbank wil een ondernemer 40 jaarrond bezette vakantiewoningen (zgn. ecolodges) plaatsen. Een bestemmingsplanwijziging is hiervoor in procedure. Een projectontwikkelaar voor zorgresorts heeft plannen om een zorghotel te realiseren in natuurgebied De Schelphoek bij Serooskerke (SD). Tegen het plan werden 37 bezwaarschriften ingediend. B en W laten een nieuwe visie opstellen. Verder worden plannen voorbereid voor het project Brouwerseiland. Dit op te spuiten eiland moet tegen de Brouwersdam in het Natura 2000-gebied de Grevelingen komen te liggen en plaats bie den aan 450! vakantievilla's en een nieuwe jachthaven. Deze plannen zijn nog niet in procedure. Het College van de gemeente Goeree-Overflakkee heeft een positief besluit genomen voor realisatie van tien tallen strandhuizen langs een nu nog onbebouwd strand van Ouddorp (Natura 2000-gebied). Er was eerst geen ruimtelijk beleidsplan om strandbebouwing toe te staan maar het initiatief van projectontwikkelaars heeft bij B en W tot een snelle omslag geleid. 6 V

Sterna | 2014 | | pagina 6