Een aangename onrust Boekrecensie Door de redactie Boekrecensie is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan een recent verschenen boek dat betrekking heeft op natuur en landschap. Lezers worden uitgenodigd de redactie te atten deren op boeken die (bij voorkeur) handelen over onze werkgebieden en/of geschreven zijn door auteurs die een relatie hebben met Sterna. Als redactielid van het tijdschrift Vogels van Vogelbe scherming Nederland begon Gerard Ouweneel (1937) ruim een kwarteeuw geleden een column over vogelaars en hun vogels. De eerste aflevering ging over een ver jaarpartij in Schagen, die voor de gasten uitliep op een excursie naar de steenarend die in de winter van 1979 in de Wieringermeer verbleef. Erik van Ommen verzorgde de tekeningen bij die columns en hij zou hebben voorge steld ze 'Vlerkenstreken' te noemen, een titel met vier lagen. Vogels ging vijf jaar door met de stukjes van Ge rard, die meestal een anekdotische ondertoon hadden. Andere natuurtijdschriften waaronder Sterna gingen ze ook opnemen. In Sterna kreeg de rubriek de titel 'Op stap met...', een column die tot op de huidige dag doorgaat. Aangevuld met nog niet eerder gepubliceerde verhaaltjes gaf Het Vogeljaar tweemaal een bundel met afleveringen uit, Vlerkenstreken en Vogelvrijwaarvoor Erik van Ommen respectievelijk Elwin van der Kolk il lustraties leverden. Met de ruim 80 verhalen die zijn opgenomen in de bun del Een aangename onrust heeft Ouweneel nu ruim 200 vlerkenstreken op zijn naam staan. De meeste verhalen zijn nieuw, enkele verschenen eerder. Het zijn lang niet allemaal luchtige stukjes over vogelaars en hun passie vogels. We lezen autobiografisch getinte belevenissen van 65 jaar geleden over Ouweneels eerste vogeltochten rond Rotterdam en ervaringen die hij opdeed tijdens de op dit moment in de steigers staande Sovon-atlas. Van die afleveringen zette Sovon er graag een paar op de atlassite. De verhalen over recente reizen over de Atlantische Oce aan en de zeeën rond Nieuw-Zeeland duiden erop dat de schrijver houdt van zeevogeltochten. We lezen ook een verslag van zijn tocht naar Taiwan en de Chinese kust op zoek naar de Chinese kuifstern, een verhaal zoals we eerder aantroffen in zijn boek Voor vogels de wereld rond. Ondanks zijn gevorderde leeftijd trekt Ouweneel nog steeds voor vogels de wereld in. Veel verhalen spelen zich af in onze Delta, zodat de lezers van Sterna zich ook kunnen voorbereiden op ontmoetingen met be kenden van vroeger en nu, van Tom Lebret tot Kees de Kraker, van Ben van der Velden tot vader en zoon Tanis en Dirk van Straalen. Een rode lijn die door Een aangename onrust loopt is de teloorgang van in feite al de excursiegebieden waarin Ouweneel sinds 1950 op sjouw was, te beginnen met het nu geheel verstedelijkte IJsselmonde, gevolgd door Rozenburg en De Beer. Daarna de sluiting van het Haringvliet waardoor het karakter van de Biesbosch, Hollandsch Diep en Haringvliet grondig veranderde. Decennialang was de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen bij Numansdorp Ouweneels Tocal pitch', zoals hij dat zelf graag noemt. Maar ook daar is het nu met de voor vogels (en voor de auteur zelf) noodzakelijke rust en ruimte gedaan. De windturbines en toekomstige dijk verhoging en -verzwaring op 'zijn' Ambachtsheerlijk heid Cromstrijen, evenals de toenemende recreatiedruk op natuurterreinen, leidden tot weemoedig en bitter gestemde hoofdstukken. Voor het laatste hoofdstuk 'Te loorgang' stond de Kwade Hoek model, waar de schrij ver voor het eerst in 1960 ronddwaalde. Vergeleken met nu was dat een totaal andere Kwade Hoek. Op de cover van het boek zien we langs de zeereep dribbelende drieteenstrandlopers, geschilderd door Elwin van der Kolk. Die aangenaam onrustige strandlopertjes passen heel goed bij de inhoud van dit boek dat we van harte aanbevelen. Zie voor nadere gegevens van het boek de volgende pagina. De auteur in het najaar van 1960 als vogelringer op De Beer. Foto: Karei Schot. 10

Sterna | 2015 | | pagina 10