Ruppia langs de zuidkust van Schouwen in 2013 Brakwa ter plan ten Schouwen-Duiveland Door Wim van Wijngaarden In opdracht van het Staatsbosbeheer en de Vereniging Natuurmonumenten voerde Ecologisch adviesbureau Duin Delta (John Beijersbergen) in het kader van het opstellen van een (eer ste) gezamenlijke Natuurvisie voor de Zuidkust van Schouwen in 2013 een inventarisatie uit met als doel een beeld te krijgen van het voorkomen van ondergedoken brakwaterplanten in het betreffende gebied. Het onderzoek werd uitgevoerd in de diverse wateren langs de Zuidkust van Schouwen, zoals de inlagen en de nieuwe natuurgebieden. De inventarisatie heeft plaatsgevonden in de maanden augustus en september 2013. Begin jaren 90 is een aantal maatregelen in de bestaande waterinlagen getroffen om de toen optredende slechte waterkwaliteit te ver beteren. Met Ruppia sp. als parameter voor de waterkwaliteit heeft in de periode 1996 - 2005 monitoring plaatsgevon den naar het voorkomen van waterplanten. Deze veldgegevens waren nog niet uitgewerkt, maar zijn ook in de inven tarisatie opgenomen. Na een toelichting op de gevolgde werkwijze wordt in verschillende hoofdstukken ingegaan op de ecologie en bedreigingen van Ruppia sp. (op Schouwen-Duiveland bekend als öör of krulöör) en de maatregelen die op Schouwen zijn getroffen ter verbetering van de waterkwaliteit in de periode 1990 -1995. Het rapport bevat een historische introductie waarna de resultaten per deelgebied over de periode 1996 - 2013 wor den behandeld en apart aandacht wordt besteed aan de determinatie en de verspreiding van Ruppia-soorten in de afzonderlijke deelgebieden. Discussie en conclusies tenslotte gaan vooraf aan een omvangrijke literatuurlijst. De in het rapport beschreven ontwikkelingen op Schouwen zijn gebaseerd op kennis en werkervaring van de auteur. Het dertig pagina's omvattende rapport met tekeningen, luchtfoto's enzovoorts kan door geïnteresseerden per email worden opgevraagd bij de auteur: duinendelta@gmail.com. Kleine zwaan foeragerend op Ruppia maritima. Tekening: Kees de Kraker. 12

Sterna | 2015 | | pagina 12