hoog boven het kabbelend water een veilige plek om uit te rusten om ongestoord te dromen gedachten als vissen vangen maar dan met een paar sierlijke danspasjes kiest de reiger het luchtruim De weg naar de boot werd de toeleidingsweg voor de Zeelandbrug. Van de steiger voor de veerboot resteren alleen de twee palen die de beweegbare oprijbrug droe gen en de steigerpalen waaraan de veerboot afmeerde (dwarslader). In september 2014 liep ik daar om eens te kijken welke hindernissen noordse woelmuizen onder vinden wanneer ze vanuit de Zuidhoekinlagen naar Dui- veland zouden willen migreren. Onderaan de dijkglooi- ing met bijna eenzelfde grijze kleur als het wier op de met asfalt overgoten stenen, scharrelden wat vogeltjes. Het waren steenlopers die op zoek naar strandvlooien en andere eetbare zaken, de gewoonte hebben om zaken als wieren, steentjes en schelpen op te tillen of om te keren. Evenals drieteenstrandlopers zijn steenlopers niet schuw en kun je ze vaak tot dichtbij benaderen. In zomerkleed zijn het prachtig bont gekleurde vogeltjes die haast exotisch aandoen. Begin mei is er een duide lijke doortrekpiek van in Afrika overwinterende steenlo pers die in Noord-Europa broeden. De bij ons overwinterende exemplaren zijn afkomstig uit Groenland en Noordoost Canada en regelmatig zijn er ook overzomerende exemplaren. Meestal is het een heel clubje dat onder het uiten van knuttergeluidjes met een boog over het water wegvliegt en een eindje verder op weer neerstrijkt. Huib van Dam fotografeerde afgelopen herfst een gekleurringd exemplaar bij de haven van Stellendam. Deze bleek geringd op de Hondsbossche Zeewering. Aan de hand van alle waarnemingen was een vast patroon te herkennen: in mei vertrok de vogel van de Honds bossche naar het broedgebied en keerde in augustus hier weer terug, van daaruit maakte hij in december- januari uitstapjes naar het Deltagebied, meestal naar Stellendam en soms naar de Brouwersdam. Daar kun je steenlopers onder andere bij de Brouwerssluis mooi waarnemen, vaak zijn ze op zoek naar oesterschelpen die meeuwen kapot hebben laten vallen waaruit ze de restjes eten. Rijkswaterstaat Projectbureau Zee-

Sterna | 2015 | | pagina 14