Bij de zestigst verjaardag van Sterria Door de redactie De voorlopige redacteur van de aller eerste Sterna was de heer L. Kouwen uit Renesse, zo vermeldde het bestuur van de vereniging die toen Vogelwacht "Schouwen-Duiveland" heette. Bij het twintigjarig bestaan van de "Vo gelwacht" gaf Nico Lysen, initiatiefnemer van de vereniging, in de laatste Sterna van 1969 een overzicht van gebeurtenis sen en bijzonderheden sinds de oprich ting van de vereniging. In 1970 vond de heer Kouwen het voor lopig genoeg. Hij was dertien jaar lang redacteur geweest toen in datzelfde jaar Sterna zich ook in naam niet langer al leen maar bezighield met vogels. Sterna was voortaan het ledenorgaan van de "Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland" en Kouwen werd opgevolgd door J.W. Eckhardt, die toen al lang geen onbekende meer was voor de lezers. Tien jaar later, nadat gedurende onge veer twee jaar "inwoning" was verleend aan de zustervereniging op Goeree- Overflakkee, werd Sterna in 1980 het tijdschrift van de "Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland" én de "Ver eniging voor Natuur- en Landschapsbe scherming Goeree-Overflakkee." Gestart werd met een dubbelnummer waarvoor Hans Warren de inleiding had geschre ven. Die Sterna van jaargang 24, nummer 1 en 2 ging als het "Vijverbergboekje" de geschiedenis in. De redactie, die be stond uit Henk Doornekamp, Jo Vaane en John Beijersbergen, werd vanaf nummer drie aangevuld met Pim Baldé als de vertegenwoordiger van Goeree-Overflakkee. Ter gelegenheid van de zestigste jaargang van Sterna kijken we met een afbeelding van de voorpagina terug naar nummer lvan jaargang 1 uit 1956. Steeds met uitzondering van de laatste vijf jaar kunnen op de digitale Tijdschriftenbank van de Provincie Zeeland (bijna) alle verschenen edities worden geraadpleegd: http://www.historischnieuwsblad.nl/nl/content/92144/tijdschriftenbank-zeeland-1769-tot-heden.html 21 van de vo mg sc voren le Jaargangjj lwacht "Schouwen-Duivc ld No. 1. Aan de leden van de vogelwacht ''Schouwen-Duive land Geachte leden Het bestuur van de vogelwacht "Schouwen-Duiveland" heeft gemeend het contact tussen haar en de leden onderling te moeten verste vigen door de uitgifte van een verenigingsblad, dat elk kwartaal zal verschijnen en gratis aan de leden zal worden toegezonden. Zij koestert de verwachting, dat de uitgifte van een dergelijk blad aller instemming zal hebben. De inhoud van het blad - waarvoor elk libijdragen kan inzenden - zal uiteraard in hoofdzaak betrekking hebben op het wel en wee van de vogelwacht en op de vogelbescherming in de ruimste zin. De redactie zal voorlopig worden waargenomen door het bestuurs lid de heer L. Kouwen, Hogezoom B.79 te Renesse, aan welk adres bijdragen voor het blad dienen te worden gezonden. Teneinde over voldoende kopij te kunnen beschikken en het blad aantrekkelijk te houden, verzoekt het bestuur de leden niet te schromen hun bijdrage(n) in te zonden, hierbij wordt o.ra.gedacht aan trekwaarnemingen, de aankomst in het voorjaar van terugke rende broedvogels, bijzondere vogelv/aarnemingen, de eerste koe- koeksroep enz. enz. Br is voor hem of haar die in de natuur ogen en oren de kost geeft, altijd wel iets waar te nemen dat het ver melden in ons blad waard is 3r zal voorts getracht worden de leden, die daarvoor hun tijd en kennis rer beschikking willen stellen, te animeren zo nu en dan een meer technische bijdrage te leveren. Alle begin is moeilijk, maar ^aet bestuur vertrouwt er op dat vele leden er toe- zullen bijdrageil het nieuwe verenigingsblad tot een sukses te maken. Br is lang gezocht naar een geschikte naam voor het blad. Er zijn legio vogelnamen, maar het was toch wel gewenst een naam te kiezen van een vogel die specifiek "Schouws" is. Denken wij aan Schouwen- Duiveland, dan denken wij ook aan nbeuwen en sterns, waarvan flin ke kolonies worden aangetroffen. Grote sterns, noordse sterns, Dwergsterns en Visdiefjes zijn alle sterns. De latijnse soortnaam is echter "Sterna". Een verzam Inaam dus voor allo soorten sterns. Het komt het bestuur voor dat de naam "Sternahet dan ook wel zal doen. •'.oge "Sterna" er tot in lengte van dagen toe bijdragen de vogci- oeschorsingsgedachte levendig te houden, opdat niet alleen die vogelsoorten b houden blijven waarvan wij op Schouv; r.-Duivoland elk jaargetijde 'minnen genieten, maar opdat*ook soorten die tor nu toe niet of in geringe mate voorkomen, in groter aantal het eiland als woonplaats zullen gaan kiezen. Het bestuur.

Sterna | 2015 | | pagina 21