Haringvliet K 'Haringvliet wordt walhalla voor arenden en dolfijnen', kopte Trouw. Het AD wist te vertel len: 'Zeearenden terug in ons land'. En NRCHandelsblad beloofde: 'Een Delta om trots op te zijn'. Het klaroengeschal in de nieuwsbladen kreeg extra luister door omkaderde tussenkop jes met teksten als 'in het seizoen liggen zalmen letterlijk te spartelen voor de ingang' en 'uitwaaien op Tiengemeten en met de boot weer terug naar de stad'. Het AD zette naast een fantasie kleurenschets van het toekomstige Haringvliet een gekijkerde Krijn Tanis neer. 'Ik zit maar te wachten tot die poort een keer opengaat', tekende de verslaggever op uit diens mond. Dat was een begrijpelijke opmerking van Krijn. Want de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat (RWS) had al vijftien jaar geleden de Tweede Kamer medegedeeld dat vanaf 1 januari 2005 de Haringvlietsluizen voor 95 procent van de tijd maximaal 10 procent geopend zou den worden. Waarbij voorts de belofte daarna geleidelijk door te gaan met een verdere verruiming van het tijre giem, tot er omstreeks 2020 in het Haringvliet- Hollandsch Diep en de Biesbosch een 'getemd getij' zou zijn teruggekeerd. Via een kierbesluit ging dat getemde getij van tafel tot helemaal niets - hoe zou het toch komen dat velen in dit land bij het aanhoren van beloftevolle Haagse retoriek meesmuilend de schou ders ophalen? De bovenstrooms langs de Rijn en Maas gelegen naties slikten de botte Haagse weigering gedane toezeggingen na te komen niet. Aangemoedigd door de komst van een nieuw tijregiem in de Haringvlietmon- ding hadden die landen inmiddels voor, langs en in de Rijn en Maas milieumaatregelen getroffen. En bij de aanleg van nieuwe natuur in het rivierengebied in ons land hield men ook rekening met de terugkeer van meer tijverschil. Toen dan ook de Haagse sirenen zang uitpakte als bellenblazerij, dreigde een nieuwe kwestie a la de Hedwigepolder. Den Haag haalde bakzeil en beloofde haar Kierbesluit alsnog uit te voeren. In 2018 zal het dus zover zijn, dertien jaar nadat het met veel pathos aangekondigde gedempt getij er zou komen. Degene die in dit relaasje een ondertoon van cynisme meent te bespeuren heeft, naar ik vrees, het bij het rechte eind. Want hebben we het allemaal niet eerder meegemaakt, een déja vu dus? Laten we als voorbeeld de gang van zaken nemen bij het Krammer-Volkerak (KV), dat als gevolg van de lopende zoet of zout discus sie weer terug is in de schijnwerpers. In 1989, twee jaar nadat RWS het gesloten KV via een versnelde doorspoeling in recordtempo in een stagnant zoetwaterbassin transformeerde, verscheen haar Be- heersvisie. ï*S»-~ C? .•-«;•• 24

Sterna | 2015 | | pagina 24