Gidsenwerkgroep: Hans van Elzelingen vertelt dat er 8 gidsen actief zijn, er zich een nieuwe gids heeft aangemeld en dat Ted Sluijter en Leo Tromper samen ook een excursie hebben geleid. Afgelopen jaar waren er 9 tochten naar de Meeuwendui nen die in totaal 350, - hebben opgebracht. Verder zegt Hans dat hij in juli en augustus afwezig zal zijn en er een vervan ger voor die periode moet worden gevonden. John zegt toe dit binnen het bestuur op te lossen. Plantenwerkgroep: Ine van der Ven vertelt dat er nu 18 werkgroepleden zijn waarvan er twee dit jaar nieuw zijn bijgeko men. Bepaalde kilometerhokken werden geïnventariseerd en een aantal km-hokken werden volgens het zogenaamde "nieuwe strepen" geïnventariseerd, waarbij een andere tweede groep, ter controle en voor grotere nauwkeurigheid, hetzelfde hok nogmaals onderzoekt. Er wordt ook gelet op een aantal aandachtsoorten zoals, blauw walstro, graslathyrus, zeewolfsmelk, parnassia en rode ogentroost. In totaal werd er tussen 1 mei en 7 augustus op 15 woensdagavonden geïnventariseerd: in mei twee keer op het parkeerterrein van de Zeeuwse Stromen en drie keer op het parkeerterrein bij de Brouwersdam en in juni wederom twee keer bij De Zeeuwse Stromen, een keer bij de Brouwersdam en een keer werd er volgens het nieuwe strepen gewerkt bij de Hoge Zoom en Omloopweg bij Haamstede, in juli twee keer bij de Brouwersdam en een keer bij het Pikgat (deelgebied 6) bij Kerkwerve en in augustus werd in dat laatste gebied nog een keer volgens het nieuwe strepen geïnventari seerd. John vraagt of het voor de werkgroep mogelijk is het terrein rond slot Moermond nog een keer te inventariseren. Dit zou dan in overleg met de huidige eigenaar, de Fletcher groep, moeten gebeuren. Ine zegt dat dit enkele jaren geleden al een keer is gedaan met toestemming van de vorige eigenaar. 6. Rondvraag. Mario de Vlieger vraagt of het mogelijk is de leden eerder uit te nodigen voor de algemene ledenvergadering. John zegt dat door het late uitkomen van de Sterna de uitnodiging nogal kort voor de vergadering zelf kwam. Er werd voorgesteld een e- mail groep, met daarin alle adressen van het ledenbestand, te maken en de uitnodiging ook per e mail te doen. Leo Tromper gaat daar in de pauze meteen een begin mee maken door een lijst rond te laten gaan. Er zal ook een oproep aan de leden in de Sterna moeten komen om de lijst zo compleet mogelijk te maken. John Jansen vraagt of de vrijdagavond wel een geschikt moment is voor een vergadering met lezing. John B. zegt dat de vrijdagavond altijd al het vaste tijdstip voor deze vergade ring is geweest. Waarom zouden we met deze traditie breken? John Jansen stelt net als vorig jaar de ledenwerving aan de orde. John B. zegt dat de PR en ledenwerving vaste agendapunten bij de bestuursvergaderingen zijn en dat het ledental de laatste tijd min of meer stabiel is. Hij stelt voor een commissietje te vormen die zich daar mee gaat bezighouden. John J. wil daar in ieder geval zitting in nemen. Wil Poldervaart stelt voor om de deelnemers aan de vogelcursus van de VWG een soort proeflidmaatschap aan te bieden. Later zouden zij dan kunnen besluiten definitief lid te worden. Er wordt door diverse aanwezigen gevraagd of er dit jaar nog een Hemelvaartexcursie is. Gijs zegt dat deze per abuis niet in de laatste Sterna werd aangekondigd. Ted Sluijter zegt dat de excursie doorgaat en om 05:00 uur vanaf het parkeerterrein aan de Kampweg bij Westenschouwen van start gaat. Ook wordt gevraagd of de actieve ledendag dit jaar nog wordt gehouden. Gijs antwoordt dat deze, zoals in het secretarieel jaarverslag was te lezen, in de zomer wordt georganiseerd. Gert-Jan Buth vraagt of Hugo van der Wal, als pas gekozen bestuurslid, iets over zichzelf wil vertelllen. Hugo zegt dat hij pas anderhalfjaar in Zierikzee woont, van Voorne-Putten afkomstig is en grote belangstelling voor de natuur heeft. Hij werkte eerder in het onderwijs, later als boswachter voor Natuurmonumenten op Goeree, Voorne en in Noord-Brabant. Thans is hij werkzaam als osteopaat en is ook lid van de VWG. Dhr. Rombouts meldt dat Henk Dalebout via het nummer dat in de Sterna wordt vermeld telefonisch niet bereikbaar is. Dat is juist: hij heeft geen vaste telefoon meer, maar wel een mobiele telefoon. Het nummer daarvan zal t.z.t. in de Sterna komen. Wil Poldervaart wil graag dat er een vaste rubriek "Mededelingen uit het bestuur" in de Sterna komt. 7. Na de pauze Gijs van den Ende presenteert het verslag van de werkgroep Actief Terreinbeheer. Vanaf 21 september 2013 t/m 19 april 2014 werden er op 12 dagen werkzaamheden verricht. Op twee daarvan werd er voorlichting gegeven: 3-10-2013 bij Pontes en op 19-4-2014 tijdens de Dag van het Veelzijdig Landschap in Burgh. Gemiddeld namen 12 mensen per werkdag deel en werkten samen 450,5 uur. Er werden 154 wilgen geknot, 2500 kg hooi afgevoerd, 4000 m2 gemaaid, 900 m2 braam verwij derd, 27 wilgen opgeknipt en 05 wilgen gepoot. In september en oktober werden respectievelijk de Rietdijk en het vogelei land in de Flaauwersinlaag gemaaid. In november werd gewerkt aan de Pasveersloot bij Dreischor. In december werd er twee keer bij de Hoogenboomlaan bij Renesse gesnoeid. In januari waren op twee zaterdagen de Pasveersloot en de Roterij- en Zuiddijk bij Dreischor aan de beurt. In februari werd er samen met de Jeugd Natuur- en Vogelwacht S-D gesnoeid bij Belles Artes In maart werd er op twee zaterdagen gesnoeid aan de Driehoek bij Haamstede en wederom aan de Hoogenboomlaan bij Renesse. Ten slotte werd in april de Pasveersloot nog een keer onder handen genomen. 8. Lezing. John legt uit dat de spreker voor deze avond, projectleider Natura200()-beheerplannen bij de Provincie Zeeland, Mirjam Ku- zee, om onduidelijke reden een week voor deze avond heeft afgezegd. Ted Sluijter is bereid gevonden om als boswachter bij Natuurmonumenten het onderwerp "Meer kwaliteit door natuurlijke dynamiek in de duinen van Schouwen" toch te behan delen. Ondanks de korte voorbereidingstijd slaagde hij erin om begeleid door beeld en geluid een zeer interessant verhaal te vertellen over de plannen die Natuurmonumenten heeft in het kader van de Programmatische Aanpak Stikstof-regeling met de Zeepeduinen. De oorzaken en de gevolgen van de stikstofproblematiek kwamen aan de orde en zelfs de plannen die Staatsbosbeheer met de Meeuwenduinen heeft werden toegelicht. Om 22:30 uur sluit John, na Ted met de gebruikelijke fles en bon bedankt te hebben voor zijn uitstekende lezing, de vergadering.

Sterna | 2015 | | pagina 27