Natuur en landschap in de knel r. fi'wmmm Natuur en landschap in de knel is een vaste rubriek die ingaat op nieuwe ont wikkelingen die een bedrei ging kunnen vormen voor de instandhouding van de natuur en het landschap op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Hoewel dit geen willekeurig geval is, bespreekt Jos Hendriks, de coördinator planologie en beroepsschriften van NLGO, hier een nogal inadequaat overheidsoptreden inzake natuurver storing: verslag van een proces van natuurbescherming. Voorjaar 2012 heeft het Waterschap uitvoering gegeven aan het aanleggen van een buitendijkse fietsverbinding tussen Oude Tonge en de Galathese haven. Binnen deze uitvoering moest tijdelijk een hoeveelheid grond in depot worden gezet. Men koos voor een plek dicht bij het werk, op de oostelijke kreekoever van de Sluiskreek te Oude Tonge, een voormalig gors met zichtbare kreeklooppro- fielen, dat al jaren alleen voor beweiding wordt gebruikt. Hoewel de gedeponeerde hoeveelheid grond was te over zien, ging het wel om grond van industriekwaliteit, die zonder omgevingsvergunning gestort werd op een perceel met bestemming Natuur en zonder omgevingsvergunning (informatie Inspectie Leefomgeving en Transport-ILT). Als NLGO hadden we toen al aan de bel moeten trekken, maar je verwacht van een zorgvuldige overheid dat zij haar 'rommel' ook weer netjes opruimt. Dat pakte begin september anders uit: de grond werd over het perceel uit gespreid! Toen ging er alsnog een rood lampje branden. NLGO heeft direct de Gemeente benaderd en daarbij een verzoek tot handhaving ingediend. Na aandringen kregen we half november het antwoord, dat de vraag was overgenomen door een juridische me dewerker. Deze gaf stellig aan dat de Gemeente niet de bevoegde partij zou zijn om te handhaven. De juridisch medewerker had beter moeten weten; art. 6.3.1 van het Bestemmingsplan geeft aan dat grond opbrengen niet mag. De jurist verwijst ons naar de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit, en of we zelf maar even wilden 'googlen' voor een telefoonnummer! Eind november nogmaals een brief naar de Gemeente ge stuurd, met een herhaald verzoek tot handhaving. Bui ten een bevestiging van ontvangst is hier niets meer van vernomen. Inmiddels hadden ook 'anderen' deze nieuwe dumpplaats ontdekt en werden er o.a. ook aardappel- grond, bagger en puin gestort. Een strenge en lange winter zette in en van verwijdering van de grond was geen sprake. Sterker nog, half maart reden vrachtwa gens, ruim een week lang, af en aan met nieuwe grond. Deze werd gestort en door enkele grijpers uitgespreid over het gebied. 6

Sterna | 2015 | | pagina 6