De Grevelingenrapportages van Kees de Kraker zijn klassiekers w Boekrecensie 2014 Door Gerard Ouweneel Boekrecensie is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan een recent verschenen boek dat betrekking heeft op natuur en landschap. Lezers worden uitgenodigd de redactie te atten deren op boeken die (bij voorkeur) handelen over onze werkgebieden en/of geschreven zijn door auteurs die een relatie hebben met Stema. Deze keer bespreekt Gerard Ouweneel niet een boek, maar twee belangwekkende rapporten. Een aangename gebeurtenis die de maand maart jaar lijks in petto heeft, is de bezorging van de door het Ecologisch Adviesbureau Sandvicensis samengestelde Grevelingenverslagen over het voorbije jaar. Ik prijs mij gelukkig beide rapporten te mogen ontvangen, verpakt in een forse envelop van Staats bosbeheer. Dus niet digitaal! Wellicht vindt u een voorkeur voor papier conservatief, maar voor die Grevelingenverslagen zijn argumenten te opperen de papieren versies in ere te hou den. Want al bladerend kunnen we dan op zoek gaan naar de onderzoeksresultaten inzake die aspecten van de flora en/ of fauna waar men zelf mee bezig is en/of door wordt ge boeid. En dat zijn er voor wat de Grevelingen betreft veel, heel veel. Het voormalige estuarium dat in 1971 de open monding met de Noordzee moest prijsgeven, vormt de scheiding tussen de beide eilanden waarop Sterna de schijnwerpers richt. Dus reden genoeg om de verslagen van Sandvicensis voor het voet licht te halen. Het is in de eerste plaats de onbereikbaar heid van de Grevelingen die intrigeert. Hoe vaak heb ik niet vanaf de noord- of zuidoever staan turen naar die mysterieuze eilanden, waarvan alleen al de namen tot onrust leiden, plekken die men alleen kent van 'horen zeggen': Dwars in de Weg, Stampersplaten, Hompelvoet en Veermansplaat. Jaloersheid richting degenen die het gegeven was en is daar in die stille ruimte onderzoek te verrichten werd dan mijn deel. Grevelingenverslag Verder draagt het unieke habitat fors bij aan de Greve- lingen-mystiek. Na de voltooiing van de Brouwersdam die de Noordzee buitensloot, kwam er een tijloos zoutwa termilieu dat we, zeker in Europa, nergens aantreffen. Onderzoekers volgden van meet af aan de effecten van die sluiting op de flora en fauna, dus nu al 45 jaar. In die periode rapporteerden ze over de boeiende ontwikkeling die de flora en fauna in een breed spectrum doormaakten. Dat betrof de vogels, de zoogdie ren en insecten, de vegetatie en het onderwaterleven. Naast de jaarlijks terugke rende onderwerpen waaronder dus de broedvogelavifauna, selecteert Sandvicensis ieder jaar uit de enorme diversiteit aan natuurwaarden enkele onderwerpen om extra te belichten. Het afgelopen jaar waren dat de noordse woelmuis, loopkevers en de groenknolorchis, waarvan er in 2014 alleen al op de Veer mansplaat 40.000 exemplaren vielen te tellen. In 2007 kwam de telling uit op 10.000 stuks. Trouwens, voor floristen in het algemeen en orchideeën- liefhebbers in het bijzonder is de Grevelingen een mer a boire. Met vondsten van nieuwe soorten kon de 'Planten- lijst Hompelvoet' weer worden aangevuld. Naast die van de groenknolorchis volgen ze van het indrukwekkende lijstje soorten orchideeën in het bijzonder de gang van zaken bij de herfstschroeforchis (alleen al op de Hom pelvoet 20.000 exemplaren in 2014) en de harlekijn (35.000 stuks). 10 Onderzoek aan flora en fauna van de Hompelvoet en andere gebieden in de Grevelingen in Sandvicensis Ecologisch adviesbureau

Sterna | 2015 | | pagina 10