broedvogels ftPPA/FI INGtFN Andere soorten waarbij orchideefielen likkebaarden zijn bijenorchis en hondskruid. Toch krijgen de vogels de meeste aandacht. Naast haar algemene rapportage stelt Sandvicensis dan ook een apart broedvogelverslag samen. Welbeschouwd heeft deze speciale uitgave als reden de voor Nederland kostbare en vooral ook kwetsbare kustbroedvogels die plegen te broeden in de Grevelingen. En verder is er de lijst van soorten die op de Rode Lijst van Nederlandse broedvogels prijken en die het op de Grevelingen- eilanden en/of oeverstroken goed doen. Soorten als zomertortel, veldleeuwerik en wielewaal - door vo gelbeschermers tegenwoordig met zorg uitgesproken namen - vinden er ook onderdak en nemen in sommige gevallen zelfs toe. Verder vinden we op de indrukwek kend lange lijst van broedvogels namen die behoren tot de gemeenschap van bos-, struweel- en ruigtesoorten, dus bewoners van een ha bitat waarvan 45 jaar geleden geen sprake was, maar die zich thans op de begroeid geraakte voormalige slikken en eilanden thuis voelen. De huidige aanwezigheid van havik, houtsnip, koekoek, nachte gaal en een keur aan zangvogels is dus het resultaat van veertig jaar lang ecologische successie. Om die ontwikkelin gen verantwoord op papier te zetten heeft Sandvicensis ruimte nodig. Het feit dat het broedvogelverslag over 2014 84 pagina's A4-formaat telt, zegt alles over hetgeen de onderzoekers aan werk verzetten. Met de kustbroedvogels, de glorie van de Gre velingen, gaat het niet zo florissant. Door zijn grote sterns, dwergsterns, strandplevieren en klu ten bood en biedt de Grevelingen nog steeds onderdak aan een groep soorten waarmee het gebied niet alleen regionaal maar ook nationaal, ja zelfs in Europees ver band, een substantieel populatieaandeel levert. Vooral de grote stern krijgt veel aandacht, waarbij we jaarlijks lezen hoe deze soort in heel West-Europa van Denemarken tot in Noord-Frankrijk reilt en zeilt. Dat Kees de Kraker zijn ecologische bureau de weten schappelijke naam van de grote stern gaf, sandvicensis dus, is begrijpelijk. Met zijn jarenlange bewakers functie van de voormalige kolonie op de Hompelvoet werd Kees sternautoriteit bij uitstek, waardoor hij o.a. kon voorspellen wanneer de grote stern van de Hompelvoet als broedvogel zou verdwijnen. Hetgeen prompt gebeurde. Hoe lang nog zullen in de Grevelin gen de condities voorhanden blijven die het bekken aantrekkelijk houden voor die kostbare en kwetsbare kustbroedvogels om er hun jongen groot te brengen? Doelstelling van het beheer is erop gericht om op de daarvoor geschikte plekken voor hen de mogelijkhe den te versterken. Maar om de zuur stofproblemen in de diepere delen van de Grevelingen aan te pakken viel in beginsel de keuze om in het bekken tot een ruimere getijslag over te gaan. Hier door zullen de loca ties voor kustbroed vogels verdwijnen. Ook op deze omi neuze vooruitzichten gaat Sandviscensis in, waarbij de mening en ideeën niet onder stoelen of banken blijven. Die bood schappen worden neergeschreven door iemand met een sterke betrokkenheid bij de Grevelingen en die daar een grote er varing en kennis van zaken opdeed. Voeg daarbij dat, naast de wetenschappe lijke kwaliteiten, de Grevelingenverslagen qua opzet en illus traties onmiskenbaar een artistiek gehalte meekrijgen en duidelijk moge zijn dat ik nu al uitkijk naar de verslagen over 2015. 11 Belangstellenden ontvangen een Pdf-bestand van één of beide rappor ten door een mail te sturen naar krakertjes@zeelandnet.nl

Sterna | 2015 | | pagina 11