Neeltje Jans - omgeving Mattenhaven Heden Verleden Tekst en foto's: Kees de Kraker verkent Kees de Kraker ter plaatse de omgeving van een door hem gekozen In de nieuwe rubriek Heden Verleden plek op of rond Schouwen-Duiveland of Goeree-Overflakkee mede aan de hand van twee foto's op de middenpagina. Het heden krijgt daarbij meer kleur en bete kenis door het verleden. Als een soort microscopisch uitvergroot waterdiertje ligt Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. De tentakels worden gevormd door allerlei havendammen en dijkrestan- ten van de tijdelijke poldertjes waarin de pijlers zijn gebouwd. Gelukkig heeft de natuur bescherming na het gereedkomen van de Stormvloedkering bij inrichting van het gebied aan het langste eind getrokken en zijn er allerlei woeste plannen van projectontwikkelaars naar de prullenbak verhuisd. Het uiteindelijke resultaat is een bonte mengeling geworden van natuur en cultuur. De aangelegde en spontaan ontstane duinen op de vroegere zand plaat worden gedeeld met restanten van eerdere industriële activiteit, schelpdiercultuur, Deltapark Neeltje Jans, het Topshuis, windmolens, haven, sluis, opslag van materiaal voor de zeewering, enz. Wandeling Helaas zag Roompot Recreatiebeheer, die deze aanleg- Wonend in de Kop van Schouwen zoek je geregeld het gelegenheid en een bijbehorend toiletgebouwtje onder- strand op. Voor het gezin gebeurt dat vaak met de hield, er geen brood meer in en zijn de steigeronder- zondagse wandeling. Afwisseling is daarbij het credo al delen afgevoerd. De mosdiertjes, zeepokken, poliepen, kwam het korte rondje bij De Punt vanwege de verschil- mosseltjes en wieren die hier voor de geur en couleur lende agenda's van de gezinsleden wel erg vaak voor. locale zorgden zijn nu niet meer te bewonderen. De Bovendien kun je daar altijd wenteltrapjes vinden, wat detailfoto's op de middenpagina zijn dan ook van langer voor een enkeling een belangrijke reden is om mee te geleden. gaan. Wandelen op Neeltje Jans is kiezen tussen het Noordzeestrand of de Oosterscheldekant, al zou je bei den kunnen combineren maar wij doen dat nooit. De zondagse wandeling voerde ons eind mei langs de Oosterschelde, van de doodlopende weg bij het vlot van de mosselhangcultuur naar de omgeving van de Matten haven. Oesters en schaalhorens Overal op Neeltje Jans vind je de dijken bezaaid met oesterschelpen die meeuwen daarop laten vallen om de inhoud te kunnen nuttigen: de steenglooiing van de dijk is het oestermes voor de zilvermeeuw! Zowel stenen als oesters zijn hier bijna onbeperkt aanwezig, maar uit het feit dat de meeuwen zich er voornamelijk mee bezig houden wanneer andere voedselbronnen schaars of onbereikbaar zijn, kunnen we concluderen dat het geen vetpot is. Behalve Japanse oesters zitten er tegenwoordig ook vrijwel altijd schaalhorens Patellaop de stortstenen onderaan het dijktalud. Verdwenen steigerpontons In het winterhalfjaar lagen de pontons van de recreatie steiger in de baai, een vroegere werkhaven, hier op de wal. Het zeeleven wat zich in de zomerperiode onder water op de pontons gevestigd had, liet zich dan altijd mooi bekijken. 13

Sterna | 2015 | | pagina 13