Korte berichten Actief Terreinbeheer Op 3 oktober organiseert de werkgroep Actief Terreinbeheer voor de 250ste keer een werkdag. Ter gelegenheid van dat feit wordt een boekje samengesteld dat die dag zal worden gepresenteerd en uitgedeeld aan o.a. de actieve leden van de werkgroep. Er zal eerst twee uur gewerkt worden en daarna vindt de uitreiking plaats. Drijvend broedgebied Geschikt en veilig broedgebied voor kustbroedvogels is schaars. Het gaat daarbij om weinig begroeide terreinen waar geen grondpredators kunnen komen. Ze broeden dan ook graag op eilandjes. Op Neeltje Jans, waar veel ratten zitten, vonden visdiefjes een prachtige broedplaats op de drijvende bakken waaraan de kabels voor de hangcultuur van mos sels zijn bevestigd. Op de met polystyreen gevulde plastic bakken liggen vaak losse uiteinden van touwen waarachter wat resten van wieren zijn blijven liggen en stuifzand is beland. Soms kan hierop een begroeiing van zoutplanten als zeekraal, spiesmelde en zilte schijnspurrie ontstaan. Visdiefjes kiezen een plekje tussen de touwen en enige begroei ing is daarbij wel handig maar niet per se noodzakelijk. Zodoende zaten er in juni tientallen visdiefjes en enkele stormmeeuwen op de schommelende blokken van de mossel kwekerij. Een kort bericht met foto's van Kees de Kraker. Gierzwaluwen Tot voor enkele jaren broedden in Noordgouwe jaarlijks 20 a 30 paar gierzwaluwen (eigen waarnemingen Johan Everaers). Met de sloop van de "Schuren van Dalebout" verdween niet alleen een vaste plek van een kerkuil maar ook een aantal gierzwaluwen vond de vaste broedplaats niet terug. Gierzwaluwen broeden soms vele decennia op precies dezelfde plek. Dit jaar broedden nog slechts 8 a 10 paar in het dorp hetgeen geweten wordt aan de onlangs verrichte herstelwerkzaamheden aan het dak van de Driekoningenkerk. Verenigingshaventje voor Zonnemaire op Bommenede Tot voor kort werden in naam van het Grevelingenschap door Groenservice Zuid-Holland (GZH) plannen gesmeed voor een grootschalige jachthavenontwikkeling in de haven van Bommenede, inclusief horeca met alles erop en eraan. En wat de gemeente betreft konden daar ook nog wel wat strandhuisjes bij, zogenaamde ecolodges. Dit alles ondanks bestaand beleid om grootschalige recreatie te plannen langs de dammen en het middengebied van de Grevelingen als natuurzone te beheren. Om die reden is al eerder afgezien van een bungalowpark aan de oostkant van de Veerdijk. Bovengenoemde grootschalige ontwikkeling voor Bommenede is gelukkig van tafel, er liggen immers al genoeg plan nen klaar voor een verdere verstening van ons mooie kustlandschap, die wat betreft de Natuur- en Vogelwacht veel te ver gaan en waartegen dan ook de nodige procedures gevoerd zullen gaan worden. Een uitzondering op deze stelling- name wil de Natuur- en Vogelwacht maken voor een kleinschalig initiatief uit Zonnemaire voor een verenigingshaven tje met 23 ligplaatsen, uitsluitend voor de eigen inwoners. De ligplaatsen worden gerealiseerd in de opleghaven van het Schap zonder verdere voorzieningen. Grote Stern emailgroep Volgers, tellers en andere belanghebbenden of geïnteresseerden van de grote stern emailgroep ontvangen in het broedseizoen gegevens en nieuwtjes betreffende de grote stern. Fred Schenk verstuurde dit bericht op 17 juli 2015 over de grote sterns op de Hooge Platen: Op 20 april met een zwak windje en een heerlijk voorjaarszonnetje ziet het begin van het broedseizoen er goed uit. Op de plaat van Breskens liggen meer dan 100 zeehonden en op de Bol is het een drukte van jewelste. 26

Sterna | 2015 | | pagina 26