Duizenden kok- en zwartkopmeeuwen hebben beslag gelegd op de duintjes, er zitten 200 grote sterns, 10-tallen vis- dieven en de eerste 2 dwergsterns aan de plaatoever. Op 1 mei tijdens hoog water ziet het er prima uit, vestiging van circa 600 grote sterns op de noordkant van de duintjes. Het schor is goed bezet met heel veel zwartkopmeeuwen en kokmeeuwen die zich ook op het lager gelegen schor vestigen. De eerste dwergsterns draaien hun kuiltjes op de zui delijke schelpenbank. De dagen/weken erna gaat het helemaal fout, de temperatuur blijft aan de lage kant en de wind is bij vlagen stormachtig (op 5 mei ZW 8). Hongerige grote meeuwen vergrijpen zich aan de duizenden eieren die er inmiddels moeten liggen. Bij een eerste bezoek op 12 mei worden onze waarnemingen bevestigd, de lage vestiging van kokmeeuwen is over spoeld geweest maar de hoger gelegen nesten zijn leeg met overal veel restanten van eierschalen als gevolg van pre- datie van de grote meeuwen. Wonderbaarlijk genoeg houden de grote sterns stand en tellen we 1350 nesten. Het blijft maar aan de frisse kant terwijl in de weken die volgen de vestiging van grote stern, visdief en dwergstern gewoon doorgaat. Hervestigingen van zwartkop- en kokmeeuwen worden direct in de kiem gesmoord door de voortdurende predatiedruk van grote meeuwen die zich inmiddels ook definitief op de Hooge Platen gevestigd hebben. Tijdens een tweede bezoek op 26 mei constateren we dat ook de rattenproblematiek weer z'n kop opsteekt, op meer dere plaatsen vinden we verzamelingen eieren bij de holletjes. We tellen nieuwe legsels van grote stern -600, visdief -265 en dwergstern -34. De eerste vestiging van grote stern heeft nu jongen van 2 a 3 dagen oud en ziet er boven verwachting prima uit. Het weerbeeld verandert nog niet veel, lage temperaturen en zo nu en dan veel wind. Ook in de kolonie verandert er niet veel, (her)vestiging en predatie lijken hand in hand te gaan. Op 3 juni tellen we weer tientallen nieuwe legsels van grote stern (70), visdief (100) en dwergstern (25). De kuikens van de grote sterns (circa 10 dagen oud) op noord zien er goed uit en liggen nog in de nestkuilen. Half juni krijgen de visdieven het zwaar onder de alsmaar voortdurende predatie door meeuwen en ratten, terwijl het er bij de dwerg sterns (20 nieuwe legsels) op de schelpenbanken nog wel goed uitziet; maar hoe lang nog? Een vleugellamme zilvermeeuw kondigt in de dagen rond 20 juni het einde van het broedseizoen aan, samen met de ratten ruimt hij aan de zuidkant van de kolonie alles op. Wat rest is een enkele dwergstern op noord en 300 paar grote sterns met nagenoeg vliegvlugge jongen. Dan is het 4 juli, de temperatuur loopt op tot boven de 30 graden, de grote sterns met hun jongen hebben de kolonie verlaten en zitten halverwege de Plaat van Breskens. De rondvaartboot is op pad met een boot vol toeristen naar de zeehonden en er liggen tientallen bootjes voor anker. Terwijl de kolonie nagenoeg geheel verlaten is, komen tiendui zenden bergeenden richting de Hooge Platen om te ruien. Tot slot nog even de zeer magere resultaten van de belang rijkste soorten: grote stern (2100/ 0,14 p/pr), visdief (425/ 0,0 p/pr), dwergstern (100/ 0,05 p/pr), kokmeeuw (250/ 0,0 p/pr), zwartkopmeeuw (35/ 0,0 p/pr), zilvermeeuw 65, kleine mantel 40 en strandplevier 2. Vogels van Alaska en de Vogeltrek Op woensdag 23 september verzorgt Chris van Rijswijk voor NLGO een natuurfotopresentatie van zijn recente reis naar Alaska, waar hij bijzondere vogels als grauwe en rosse franjepoot, ijsgorzen en vorkstaartmeeuwen fotografeer de. Zie voor een voorproefje alvast zijn website www.birdshooting.nl Na de pauze zal de Rotterdamse vogelfotograaf iets vertellen over het fenomeen de vogeltrek. Voor leden van NLGO is de toegang gratis. Opgave via de website www. nlgo.nl. Plaats en tijd: De Overkant, Dijkstelweg 33 3253 TA Ouddorp, Aanvang 20.00 uur. 'Chm vatvRijavijb Brileider. Foto: Chris van Rijswijk. Parelduiker. Foto: Chris van Rijswijk.

Sterna | 2015 | | pagina 27