en Zoommeer Krammer- Volkerak ^INjpp i^rammer-Volkerak vanaf uitkijktoren Philipsdam. Foto: Kees de Kraker. Onlangs ontvouwde Rijkswaterstaat (RWS) ideeën voor de bescherming, de beleving (lees recreatie!) en het gebruik van de Deltawateren, die zijn aangewezen als Natura 2000 gebied. In de RWS-lijst van de zeven grote Deltawateren ontbreken het Krammer-Volkerak (KV) en het Zoommeer. RWS neemt het standpunt in dat voor deze wateren nog geen aanwijzing kan plaatsvinden, omdat niet vaststaat of ze zoet dan wel zout worden. De soortenrijkdom in en rond beide wateren is thans van dien aard dat er redenen voldoende zijn ze onder te brengen in het Natura 2000 netwerk. Het kan dus geen kwaad stil te staan bij de beweegredenen het KV en het Zoommeer te 'ontkoppelen'. Via informatiebijeenkomsten in Bruinisse, Numans- dorp en Goes kregen belangstellenden gelegenheid kennis te nemen van de plannen. In opdracht van het Ministerie van Infrastructuur en Milieu zal RWS één beheerplan maken voor de zeven wateren, zulks in samenwerking met het departement van Economi sche Zaken, de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant en allerlei belangenorganisaties, regi onale overheden en natuur- en milieugroeperingen. Het ontwerpbeheerplan lag van 19 juni tot en met 30 juli ter inzage bij het departement in Den Haag, de drie RWS-kantoren in Rotterdam, Middelburg en Terneuzen en op Goeree-Overflakkee in het gemeen tehuis in Middelharnis. Zuur was dat RWS dit belangrijke deel van de procedure goeddeels in de vakantieperiode liet vallen, zodat aanne melijk is dat niet iedere betrokkene annex belangstellende de gelegenheid had de stukken door te nemen en dus te reageren. Wanneer het ging over soorten, aantallen en de begrenzing van gebieden - zaken die nu juist de leden van natuurclubs bezighouden - had dat ook geen zin meer. Deze kwamen al aan de orde tijdens de inspraakprocedu res van de aanwijzingsbesluiten, aldus RWS. Die proce dures zijn mij destijds ontgaan, hetgeen ik natuurlijk mijzelf moet verwijten. Gelet op de inmiddels opgedane ervaringen met Natura 2000 zijn het juist die 'doelen', dus de soorten en aantallen, kwesties waarvan het goed is ze tegen het licht te houden en te blijven houden. 4 ïï—w

Sterna | 2015 | | pagina 4