Het dieptepunt inclusief vogelsterfte viel in de periode 1999-2003. De omslag kwam in 2009. Er verscheen weer een grote oppervlakte aan onderwaterplanten, die zowel direct als indirect veel vogels voedsel verschafte. Sindsdien keerden de ruiende knobbelzwanen terug en namen de aantallen van fuut, tafeleend, slobeend, krak eend en middelste zaagbek significant toe. Verrassend was de komst/toename van de geoorde fuut in de beide telblokken tot 200+ exemplaren in september/oktober 2014. Als broedvogel en als wintergast heeft ook de grote zilverreiger het KV ontdekt, zij het dat dit feno meen desgewenst te plaatsen is tegen het decor van de zegetocht die deze soort door Nederland en Europa maakt. Voor wie dit allemaal te kwantitatief is, kan een verwijzing naar de enigmatische ijsduikers geen kwaad. Deze in Nederland zeldzaam overwinterende super viseter heeft het KV ook gevonden; eentje bleef er zelfs tot eind-mei 2014 hangen. Doelsoorten Op de RWS-informatiebijeenkomsten konden belang stellenden een samenvatting meenemen van het Ont- werpbeheerplan Deltawateren 2015-2021. Met uitzon dering van de vaak te lezen naam noordse woelmuis, staan hierin de doelsoorten niet gespecificeerd. Daar voor kunnen we het 110 pagina's tellende 'Algemene Deel' downloaden. Wat knelt bij de in het kader van de Natura 2000 ge stelde doelen is dat men deze baseerde op vaak reeds (lang) achter de rug zijnde situaties. Mede door direct of indirect toedoen van de mens is natuur dynamisch, zeker in de Delta, die nu juist om haar milieudyna- miek een plek op de nationale lijst van Natura 2000 gebieden kreeg toegewezen. De autoriteiten handelen geenszins dienovereenkomstig. Dit jaar vond de evalu atie plaats van de eerste vijf jaar Natura 2000 van het Oude Land van Strijen in de Hoeksche Waard, waarvoor als doelsoorten de smient, de kol- en brandgans en natuurlijk de dwerggans werden geselecteerd. Leden van de projectgroep stelden voor als nieuwe doel soorten grutto en de onlangs in het Oude Land opnieuw aangetroffen vissoort grote modderkruiper toe te voegen. Dat lukte niet. Trouwens, nu de soortenprocedure voor de Deltawateren al achter de rug is, moet ik nog zien of het amendement 'Grote modderkruiper' het nog haalt voor de langs het Hollandsch Diep gelegen Esscheplaat, waar alweer een paar jaar terug een grote populatie werd aan getroffen. Stel dat een deel van de beloftevolle soortenre- toriek, waarmee we onlangs voor 'het nieuwe Haringvliet' werden onthaald, inderdaad ingevuld gaat worden, dan zullen de Natura 2000 autoriteiten sneller en flexibeler moeten optreden om het allemaal bij te benen. Tot slot het fenomeen 'bestaand gebruik wordt gerespec teerd'. Stellig zal dit adagium wrijfpunten gaan opleveren en zullen de regionale natuurclubs steeds opnieuw waak zaam moeten zijn hoe autoriteiten met deze voorwaarde omgaan: of ze deze naar eigen inzicht en welbevinden in terpreteren dan wel of ze er een loopje mee nemen. Neem alleen al de vervolging van 'zomerganzen'. De Omgevings- dienst Haaglanden van de Provincie Zuid-Holland gaat zodanig ongehoord ruimhartig om met het verlenen van ontheffingen dat op dit moment, althans in theorie, beja ging mogelijk is in Natura 2000 gebieden en op slaapplaat sen. Wordt dat alsdan als 'bestaand gebruik' beschouwd? Natura 2000 is prima. Maar met de ontkoppeling van het KV en het Zoommeer stapt RWS wel met het verkeerde been uit bed. Ben ik alweer achterdochtig met de suggestie dat het toegepaste tijdschema bij de verschillende proce dures werd ingegeven door de wens dat critici achter het net vissen? Zo ja, dan is dat gelukt. Literatuur Ouweneel, G.L. 1995. Veranderingen van ruiplaatsen van Knobbelzwanen Cygnus olor in het noordelijk Deltagebied. Het Vogeljaar 43: 155-159. Sandvicensis Ecologisch adviesbureau. 2015. Watervogel tellingen Krammer 2014-2015. Rapport. Burgh-Haamstede. Krakeend. Foto: Huib van Dam Slobeend. Foto: Huib van Dam 6

Sterna | 2015 | | pagina 6