Veranderend V< Krammer-Volkerak Het ecosysteem kraakte en morde, maar lijkt de laat ste jaren steeds meer een nieuwe richting ingeslagen. De ergste plagen van blauwalgen, witvissen en mug gen liggen hopelijk achter ons. Daartegenover staat de komst van nieuwe soorten en een enorme toename aan biodiversiteit en ook biomassaliteit. In dit artikel ligt de aandacht op de komst van deze nieuwe soorten en aantalsontwikkelingen. Natuurlijk is het onmogelijk om alles te behandelen en is het uitwerken van de cijfers erg droge kost. Daarom nemen we u als lezer mee op een tocht door het Volkerak. Wanneer we het havenkanaal van Ooltgensplaat verla ten, klinkt al snel de schelle roep van de ijsvogel. De soort is al jaren niet meer weg te denken uit deze hoek. Pijlsnel vliegt de vogel van ons af richting de Hellegats platen. De ijsvogel voelt zich thuis in het kraakheldere water met volop jonge vis als voedsel. De wilg op de oever waar de ijsvogel zich in bevond heeft sporen van vraat. Bevers!? Vanuit de Biesbosch en Hoeksche Waard rukt de soort snel op en ook op de Hellegatsplaten heeft de soort zich gevestigd. Op de Hellegatsplaten vallen de enorme aantallen brandganzen direct op. Met ruim 1300 paar de meest algemene broedvogel van het gebied. Een gedekte tafel voor de zeearend. Helaas nog niet broedend, maar wel een vaste gast in het gebied. Vanuit de hoogspannings masten overziet de majestueuze zeearend het gebied. Het is er rustig, het bos wordt steeds ouder en voedsel is er in overvloed. Steltlopers en kustbroedvogels zien we er bijna niet meer. De ooit kale slikplaten en oevers raken steeds verder begroeid met planten, zoals moerasandijvie en gele lis, die een zoet milieu kenmerken. Steeds meer ontbrekende schakels in het zoete systeem die voor een nieuwe 'balans' zorgen. De klagende roep van de zwart kopmeeuw kwam in plaats van de vele visdiefjes die het gebied ooit rijk was. Richting de Dintelse Gorzen stuiten we al op enorme groepen futen, middelste zaagbekken en eenden. Maar op de Dintelse Gorzen hopen we andere nieuwkomers te zien. Het gebied is al jarenlang gekoloniseerd door vossen, de kans op een ontmoeting op klaarlichte dag is groot. Maar in het gebied leven ook boommarters en dassen (KNNV Roosendaal en persoonlijke observatie). Sinds 2013 lijkt de das de gebieden aan de Brabantse kant van het Volkerak te hebben gevonden. Dieren uit een oude restpopulatie die over het hoofd is gezien of Belgische dieren uit de omgeving van Kalmthout? De Dintelse Gorzen zijn groot en robuust. Mysterieus ook. Maar vooral zo anders dan de gebieden op de Flak- keese oevers. Landschappelijk waan je je in een ver ge bied ergens in Rusland of Scandinavië. De bossen wor den doorsneden met grazige oude kreekrestanten, soms verwacht je opeens oog in oog met een wolf, kraanvogel of eland te kunnen staan. Hopelijk toekomstmuziek. Qua broedvogels zijn de Dintelse Gorzen ook anders, er broeden nog zomertortels en wielewalen. 8 Het Volkerak of Krammer-Volkerak staat in de aandacht. Het maken door de afsluiting in 1987. Blauwalgenproblematiek, die de laatste jaren onlosmakelijk verbonden lijken met dez< cussie ging de natuur 'stiekem' zijn gang en zolang de ze dist tige maatregelen kunnen we deze spontane ontwikkelingen 1 op dit watersysteem. Boompiepers zijn er zeer talrijk. Daarentegen zijn nachtega len overal talrijk, behalve in de gebieden aan de Brabantse oevers. Door de aanwezigheid van vossen zijn ook ganzen en andere grondbroeders opvallend schaars. Via de Dintelse Gorzen belanden we op de Slikken van de Heen. Een groot kunstnest voor de zeearend springt meteen in het oog. Helaas nog onbezet, maar de aantrekkingskracht van het gebied op zeearenden geeft hoop! De vele eilandjes langs de Philipsdam geven het landschap een bijna paradijselijke sfeer. Zeker gezien de vele vogels die er zich ophouden. Richting de Krammersluizen broed den dit jaar zelfs 88 paar lepelaars. Op de Plaat van de Vliet is de ontwikkeling van het zoete milieu het best zichtbaar. Rondom alle eilandjes bevindt zich een brede zoom met riet. De baardmannetjes hebben het gebied al gevonden. Het lijkt wachten op soorten als roerdomp en woudaap. Van uit de uitkijktoren op de Krammersluizen is het uitzicht adembenemend. Het is niet voor te stellen dat dit ooit een kolkende zoute massa water is geweest.

Sterna | 2015 | | pagina 8