Tekst: Ed van Wijk. Foto: Jan Baks. Met zijn uitgebreide netwerk hoort hij vaak van moge lijkheden, van overhoekjes en perceeltjes, die mooi een natuurbestemming kunnen krijgen. "Je moet mensen een hand kunnen reiken, maar je moet ze ook kunnen aanspreken op hun verantwoordelijkheden, als dat no dig is." Dat praten helpt, bleek uit een uitspraak van een bestuurslid van het waterschap, in het dagelijkse leven boer en campingbeheerder. Cees: "Hij zei "Door jullie kijk ik nu heel anders naar de natuur", en dat doet je dan op zo'n moment heel veel goed." Ook is Cees lid van de Commissie Voordelta, de advies commissie van Rijkswaterstaat. "De Voordelta is een kwetsbaar gebied. Stel je voor: er vindt garnalenvisserij plaats, we moeten de functie als vogelgebied veiligstel len, er is een grote zeehondenpopulatie, waar als we niet oppassen de waterscooters langsrazen." Veteraan Als we het hebben over zijn strijdbare kant, vraag ik Cees hoe hij nu aankijkt tegen zijn tijd in Nieuw Guinea, waar hij was in 1959 en 1960. "Ik had het nooit willen missen", zegt hij, "vooral dat besef dat je zo op elkaar bent aangewezen." F.n voor we het weten zingen exotische plaatsnamen als Kaimana, Biak en Manokwari de kamer rond. Hij is sinds lang Vriend van het Legermuseum in Delft, dat is opge gaan in Nationaal Militair Museum in Soesterberg. Cees is een man met veel facetten. Vrijwilliger Je actief inzetten voor de natuur, dat neemt Cees heel letterlijk. Hij is vrijwilliger in diverse natuurbeheergroe- pen. Het ene moment staat hij te hooien in de buurt van Rockanje, in de Scheelhoek en de Stekelhoek, het volgende moment is het zagen geblazen, sloten uitdoen, wandelpaden opschonen. "Dit doen we met de werk groep Terreinbeheer van NLGO eens per maand vanaf september tot en met maart." Het onderhoud en de reparatie van de apparatuur - grasmaaiers, bosmaaiers, kettingzagen- doet Cees deels zelf: "Ooit had ik een garagebedrijf, en daar pionierde ik met het omvormen van motorgrasmaaiers tot machi nes voor het afkoppen van sjalotten. Simpel, maar het liep als een trein, ik heb nog heel wat van die maaiers verbouwd." De jongste organisatie die van Cees' vrijwilligersdien- sten gebruik maakt is 'De Groene Motor'. Dit is een Provinciaal programma dat vrijwilligerswerk in de leef omgeving stimuleert en ondersteunt. Het programma is ondergebracht bij een samenwerkingsverband tus sen Landschap Erfgoed Zuid-Holland en Stichting Het Zuid-Hollands Landschap. Via De Groene Motor faciliteert coördinator Wout van der Slikke diverse netwerken, ondersteunt nieuwe initiatieven en coördi neert de uitleen van gereedschap en de verzekering van vrijwilligers. Blij verrast was hij toen Cees, samen met Kees van 't Zelfde, de hulp van 6 ervaren vrijwilligers kon aanbieden via NLGO, inclusief certificering voor bosmaaier en/of kettingzaag. Via de provincie werd een flink bedrag ter beschikking gesteld voor nieuw aan te schaffen materiaal. "We zijn er klaar voor, niet alleen in het weekend, maar ook door de week." Handhaving "Dit eiland ligt me na aan het hart. Wat we nu op dit eiland hebben is uniek in Europa", zegt Cees. "En dan is er al veel verziekt. We zullen met z'n allen oplet tend moeten zijn en waar nodig om handhaving moeten vragen. Of dat nu gaat om de kite-surfers die buiten hun zone vertoeven of paragliders die langs het duin over de hoofden van de badgasten hun sport beoefenen, of om maaiactiviteiten of het afgraven van zandwallen, enzo voort, enzovoort." We kletsen nog een tijd door over schrijnende gevallen van moedwillige vernieling van het landschap. "Niet al les hoeft erin, hoor", zegt Cees, "en ik wil het eerst wel lezen." Want de touwtjes houdt hij graag in handen. 13

Sterna | 2015 | | pagina 13