De Vinkenvent Boekrecensie De Vinkenvent Door Gerard Ouweneel Geboren en getogen in Gorkum raakte Gerard de Kroon (1935) eind jaren zestig dusdanig geboeid door waterrallen dat hij zich in deze soort ging specialiseren. Zijn bevindingen legde hij vast in een reeks publicaties zodat de auteur van De Vinkenvent onomstreden de 'Mister Waterral' van Nederland en daarbuiten werd. De titel De Vinkenvent is de naam die een bewoner van het Lingegebied de Kroon toedacht. Op zoek naar de waterral van IJsland tot Japan Het boek is meer dan een monografie over de water ral. Het biedt de lezer een inkijk in de belevenissen en emoties van de auteur tijdens zijn lange onder zoeksperiode in het gebied dat het echtpaar de Kroon voor de waterral bereisde, een strook die zich uitstrekt van IJsland tot het Japanse eiland Hokkaido, met o.a. drie ex pedities naar achter de Oeral gelegen locaties. Het blijft niet bij onderzoeksresulta ten. Het boek heeft de allure gekregen van een autobio grafisch reisverslag, dat de lezer de opgedane ervaringen gedetailleerd voorschotelt. Soms te uitvoerig, want welke in waterrallen geïnteresseerde vogelaar zit te wachten op drie pagina's waarin de Kroon beschrijft hoe hij zijn lucht doop onderging? Dat was op een vlucht naar IJsland tij dens een reis die geen water rallen opleverde, hetgeen voor hem aanleiding was zich met een waarschuwende brief te wenden tot de presi dent van dat land. Door het hele boek heen levert de Kroon pittige commentaren op sociaal-economische en/of politieke omstandigheden in de door hem bezochte gebieden. Het in 1991 gederailleerde Sov jetsysteem krijgt er duchtig van langs. Ook al omdat zijn onderzoek nadeel ondervond van het uitban nen van het tij, heeft de Kroon voor de Deltawerken weinig goede woorden over. Met zijn statement dat de beslissing hiervoor uiteindelijk werd genomen v#/, door een christelijke regering is onjuist. De delta wetten kwamen tot stand en werden getekend in de vijftiger jaren tijdens de elkaar opvolgende kabi netten Drees. De auteur past door elkaar heen de verleden en tegenwoordige tijd toe. Ook bij vogelkundige kanttekenin gen buiten de waterral om zou een kritische eindredacteur nog wel wat hebben aange stipt. Maar desondanks heeft recensent De Vinkenvent met plezier gelezen, waarbij niet alleen een zekere herkenbaar heid een rol speelde aangezien hij menig bezocht gebied uit eigen ervaring kent. Door tot op gevorderde leeftijd steeds opnieuw op sjouw te gaan naar en door gebieden die waarlijk niet simpel zijn te bereizen, zette het echtpaar een res pect afdwingende prestatie neer. Op sjouw ergens in de Barabinskaya-steppe in West- Siberië verzucht de auteur het gezegde 'In Rusland zijn geen wegen maar alleen bestemmingen'. Voor de Kroon moet het een voldoening zijn dat diens onderzoek ertoe bijdroeg dat de waterral van Oost-Azië en Japan als aparte soort werd afgesplitst, namelijk als de bruinwangral. De Kroon, G.H.J. (2013): De Vinkenvent. 368 bladzijden. Voorzien van zachte kaft en kleurenfoto's. ISBN 9789090278865. Uitgever De Kroon. Prijs Euro 26,50. 16 ^.'r.V .T»»| I. flHt Mn (ïcrurtl H..1. <te Kroon

Sterna | 2015 | | pagina 16