Stampersplaat Heden Verleden Tekst en foto's: Kees de Kraker In de nieuwe rubriek Heden Verleden verkent Kees de Kraker ter plaatse de omgeving van een door hem gekozen plek op of rond Schouwen-Duiveland of Goeree-Overflakkee mede aan de hand van twee foto's op de middenpagina. Het heden krijgt daarbij meer kleur en bete kenis door het verleden. In de zomer van 1970 overnachtte ik in een tentje aan de buitenkant van de dijk ten westen van de caissonhaven bij Bommenede. De Zeeuwse eilanden rondfietsend om naar vogels te kijken had ik hier een slaapplekje gevonden. Er was nog getij in de Grevelingen. Het water begon te zakken en 's nachts was het geluid van wulpen, schol eksters en tureluurs te horen. Heel veel kreeg ik er niet van mee, want het gezoem van de muggen waar het in mijn tentje met een los grondzeil van stikte, hield me die nacht meer bezig. Met dichtgeplakte oogleden en een rare bult op mijn lip ben ik de volgende ochtend vlug naar Brouwershaven gefietst om daar iets tegen de muggen te kopen. Van de vlakbij liggende Stampersplaat zag ik dan ook weinig. Bovendien was het water 's morgens al weer aan het opkomen. Trouwens de naam Stampersplaat bestond nog helemaal niet, de droogvallende zandplaten in deze omgeving werden de Platen van Bommenede genoemd. Nog geen jaar later was de afsluiting van de Grevelin gen met behulp van onder andere de caissons, die bij Bommenede gebouwd waren, een feit. De gedeelten van de Platen van Bommenede die permanent droogvielen kregen de naam Stampersplaat en Kleine Stampersplaat. Andere delen waren niet hoog genoeg en rekten hun be staan als naamloze ondiepten. Vanwege de stortstenen dammen die op de randen van deze voormalige zandpla ten zijn aangebracht, bleven ze echter zichtbaar. Ruim 40 jaar na de sluiting van de Brouwersdam is er op de kale zandplaat van vroeger spontaan een bos met bomen tot 20 meter hoogte verrezen, dat in het zuid oosten tot vlakbij de oever reikt. Iets zuidelijker ligt de Kleine Stampersplaat die een heel andere ontwikkeling doormaakte: vanwege afslag wordt het plaatje steeds kleiner zodat er binnenkort niets meer van over is. De Stampersplaat heeft met zijn bos, struwelen en open vlaktes een parkachtig karakter dat door veel mensen als aantrekkelijk ervaren wordt. Zeker nu de gesloten struwelen van vroeger meer en meer plaatsmaken voor bos dat door het wegkwijnen van de ondergroei geleidelijk opener wordt. Het beschut gelegen haventje is voor veel recreanten dan ook een zeer gewilde ligplaats. Voor degenen die geen bootje hebben en er onder leiding van een gids eens rond willen kijken, or ganiseert Staatsbosbeheer in het voorjaar en in de zomer regelmatig excursies vanuit Bommenede. Om het gebied open te houden wordt het be graasd met (23) Shetlandpony's. Deze hebben zo hun voorkeuren waarbij met name de nat tere en deels brakke westkant van de plaat veel bezocht wordt. Zelfs zó veel, dat er hier vrijwel geen vierkante centimeter zonder afdruk van een paardenhoefje is te vinden. Het zijn beestjes die zich weinig van mensen aantrekken. Andersom is dat meer het geval, zo zijn rondlopende kinderen vaak op zoek naar de kudde. 17

Sterna | 2015 | | pagina 17