Op stap met MM ■<r Tekst en foto's: Gerard Ouweneel In mei 2015 reisden we voor een dag of tien naar Oost-Polen. Daar was ik in 1992 voor het laatst, toen als begeleider van de expeditie die Artists for Nature Foundation ondernam naar de Biebzra-vallei. Dat ging per auto, een rit die ge rieflijk verliep. Drieëntwintig jaar later niet. Tussen Osnabrück en Hannover stonden we na een ongeval vier uur stil tot de Polizei de Autobahn vrijgaf. Overkomende rode wouwen en kraanvogels vermochten niet de moed erin te houden. Toen ik later in de Biebzra twee Duitse vogelaars enigszins verwijtend over de stag natie inlichtte, reageerde eentje met een air van dat weet toch iedereen: 'om op te schieten moet je tegenwoordig alleen 's nachts of op zondagochtend van onze Auto- bahnen gebruikmaken'. Dit advies heb ik opgeslagen. De man voegde er nog iets aan toe dat ik hier weglaat. Meer misère volgde. Wat later, op de Autobahn ten zui den van Berlijn, gaven eensklaps alle elektrische func ties van de Touran de geest. En, na reparatie en weer op weg, later opnieuw. In tegenstelling tot de Touran kre gen de VW Mobiliteitsgarantie en de Duitse VW-dealers achteraf wel ons applaus. Want die slaagden erin ons diep in de kleine uurtjes van de Autobahn te plukken en het voertuig naar een garage en ons naar een hotel in Potsdam te regisseren. Daar lagen we uiteindelijk om drie uur op bed met twijfels in het gemoed wat te doen: of de volgende dag verder of terug naar Maasdam. Want het woord 'ramprit' was gevallen en de lol er aardig af, ook al omdat het voornemen bij Brandenburg voor een paar uur af te slaan om grote trappen te zien er door de gebeurtenissen sowieso al bij ingeschoten was. De volgende ochtend brachten zon, een uitbundig opgesmukt ontbijt en een met Deutsche Gründlichkeit herstelde Touran enig optimisme. We gingen door. Eenmaal in Polen bleek er tot Warschau een autosnelweg te zijn gekomen. Op het traject telden we 23 ecoduc ten, hetgeen Els deed concluderen dat ieder konijn zijn eigen ecoduct gekregen had. Eerst ver voorbij Warschau kwamen er wat taferelen die congruent waren met des tijds opgeslagen indrukken van het oude Polen, beelden die zich een kwarteeuw terug op het netvlies hadden genesteld. Maar ook daar waren nijvere Polen in de weer die plekken weg te schoffelen. Dat is het volk gegund nietwaar? Maar toch! Nog niet lang geleden ging ik, aan gekomen in den vreemde voor de vogels, direct ijverig aan de slag met het afwerken van het soortenlijstje van de lokale specialiteiten. 30

Sterna | 2015 | | pagina 30