Reizen langs de waterkant Reizen langs de waterkant Door Gerard Ouweneel De ecologie van de Dwergsterns op de Hooge Platen Er is over het vogelleven van de Hooge Platen al veel gepubliceerd, maar dit boekje geeft voor het eerst een samenhangend beeld van het ecologisch onderzoek van onze zeldzaamste sternsoort in dit bijzondere natuurgebied. Al meer dan 30 jaar wordt er onderzoek gedaan naar de dwergsterns van de Hooge Platen. Deze kleine zeevogel heeft in de Westerschelde al sinds 1972 een v aste kolonie gevormd. De Stichting Het Zeeuwse Landschap voert sinds 1978 het beheer, houdt toezicht en doet onderzoek. Vele facetten van het onderzoek komen aan bod, zoals de nesttellingen, het broedsucces, de voedselecologie en de migratie, maar ook de veranderingen van de broed vogelsamenstelling als gevolg van de veranderingen in de landschappelijke ontwikkeling ter plekke en de veranderingen van het voedselgebied de Wes terschelde. In Engeland, Frankrijk en het Waddengebied zijn ter ondersteuning van de ge vonden resultaten vergelijkende waarnemingen verricht ten aanzien van de voedselbeschik- baarheid. Sinds de eeuwwisseling is er op de Hooge Platen een afname van alle sternsoorten geconstateerd en de auteur doet suggesties om deze trend weer om te buigen. De auteur, René Beijersbergen, beschrijft zijn jarenlange onderzoek op een toegankelijke wijze. Zijn sfeervolle impressies van de vele bezoeken aan de Hooge Platen en andere broedgebieden van de dwergstern doen denken aan reisverhalen en leiden de lezer geleidelijk naar de meer wetenschappelijk getinte inhoud. Voor leden van de vereniging is dit boekje beschikbaar voor 11.90 exclusief €4.40 porto en verpakking. Het boekje kan ook worden afgehaald bij Wim Backhuys, Slikweg 6 te Kerkwerve, tel. 011 1-672975. Rene Beijersbergen 22

Sterna | 2016 | | pagina 22