Korte berichten De Natuur-en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en Wind- park Krammer tekenen akkoord Eindejaars Plantenjacht door Ellengard Jense Excursie Voorjaarsvogels Dijkwater Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland (NVSD) en Windpark Krammer hebben een akkoord gesloten over een speci fiek pakket maatregelen binnen het windpark en op Schouwen-Duiveland. Het pakket van maatregelen richt zich erop mogelijke ecologische schade van de geplande windturbines bij de Krammer sluizen verder te verminderen, en een bestaand windpark op Schouwen-Duiveland te amoveren. Nu dit akkoord een feit is, trekt NVSD zijn beroep bij de Raad van State in. Windpark Krammer Het Rijk en de provincie Zeeland hebben de locatie Krammersluizen aangewezen als concentratielocatie voor het groot schalig opwekken van windenergie. Op initiatief van de windenergiecoöperaties Deltawind en Zeeuwind is de plan ontwikkeling voor een windpark op deze locatie gestart, Windpark Krammer. De coöperaties Deltawind en Zeeuwind hebben gezamenlijk bijna 4.000 leden in de Deltaregio. Bezorgdheid Van het totaal voorziene aantal van 35 windturbines van Windpark Krammer is een viertal windturbines gepland op het knooppunt van de Philipsdam en de Grevelingendam. Tussen het zoete Krammer-Volkerak en het zoute Grevelingenmeer vindt dagelijks vogeltrek plaats. NVSD vreest met name voor aanvaringslachtoffers onder de Middelste Zaagbek indien de windturbines geplaatst worden en heeft mede daarom beroep aangetekend bij de Raad van State. Intensief overleg Zeeuwind en Deltawind zijn zich bewust van de ecologische waarden van dit bijzondere gebied en hechten aan een goede band met lokale natuurverenigingen. Na intensief overleg met Het Zeeuwse Landschap is eerder dit jaar reeds een breed pakket aan additionele maatregelen overeengekomen om mogelijke natuurschade tegen te gaan. In de afgelopen maanden is het overleg tussen NVSD, Windpark Krammer en Zeeuwind voortgezet. Afgesproken is nu dat de windturbine die NVSD de meeste zorgen baart vooralsnog niet gebouwd zal worden. Gezamenlijk zullen NVSD en Windpark Krammer na een aantal operationele jaren bekijken wat de ecologische impact van het windpark is en daarna met elkaar in overleg treden over de wenselijkheid van het alsnog bouwen van deze windturbine. Tevens is afgesproken dat een andere windturbine wordt voorzien van uitgebreide monitoring van vliegbewegingen. Daarnaast zal Zeeuwind haar bestaande windpark Dreischor, op Schouwen-Duiveland, amoveren. De provincie Zeeland heeft tot slot aangegeven naast Windpark Krammer geen nieuwe plannen te ondersteunen voor windturbines op de Grevelingendam en de Philipsdam. Ook de plantenwerkgroep hield dit jaar geen ononderbroken winterslaap. Net als in 2014 deed Floron een oproep om tussen kerst en nieuwjaar bloeiende planten te inventariseren. Waren er toen slechts drie leden bereid, ditmaal meldde zich voor 29 december een aardig aantal leden aan om mee te gaan. Als startpunt werd gekozen voor de kruising tussen Moolweg en het schelpenpad in Burgh. Nadat het eerste gedeelte wat eentonig was qua plantensoorten, werden er gaan deweg toch heel wat soorten gespot. Uiteindelijk telden we er niet minder dan 47! Wel met een kanttekening: het was een erg uitgedijd uur dat we rondliepen Zondag 17 april 2016 Locatie: Dijkwater Verzamelen: Weg door Dijkwater ter hoogte van de kreek Start: 09.30 uur Leiding: Vogelwerkgroep Kleding: Wandelschoenen, winddichte kleding Extra's: Plastic zak om even op te gaan zitten Terwijl wij de eerste trekkers diep uit Afrika al binnen hebben, verblijven er hier ook nog gasten die een wereldreis gaan maken tot ver binnen de poolcirkel. De bruine kiekendief hangt dus alweer boven het riet. Tjiftjaf en fitis arriveerden in de laatste weken van maart. Een enkele boerenzwaluw is er al gezien en grauwe ganzen zitten op eieren of hebben zelfs al jongen. De lente rolt onherroepelijk en onweerstaanbaar over ons heen, weer of geen weer. Tijdens deze voorjaarsvogel- wandeling gaan we er maar eens van genieten. De vogelaars van de Vogelwerkgroep gaan mee als determinatiehulp. 26

Sterna | 2016 | | pagina 26